Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,569 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • krvacanie, hematom, zlatý stafylokok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor!
  Mám na Vás hneď niekoľko otázok, tak sa Vám pokúsim dopodrobna opísať môj stav.
  Som v 12tt. Pred týždňom som začala trošku krvácať, resp. na nohavičkách to bol iba taký bledučko-hnedý výtok. Išla som na pohotovosť a nechali si ma v nemocnici. Primár povedal, že mám odlúčený kúsok placenty. Bola som tam týždeň a brala som 3xdenne Duphaston, 2xdenne Ascorutin, 2xdenne Guajacuran a večer Borax guľôčku. Ešte mám v prepúšťacej správe napísané Pamba, Kanavit a Dicynone - to sú pravdepodobne injekcie, ktoré som dostala hneď v prvý deň. Krvácanie mi hneď v prvý deň prešlo a nič ma nebolelo.
  Po týždni som išla domov s tým, že z kultivácie mi vyšlo, že mám v pošve stredne masívny zlatý stafylokok a "vpredu" hematom 9x4 mm. Dnes som bola u svojej gynekologičky a predpísala mi zasa Duphaston 2xdenne a Ascorutin 3xdenne. Na toho stafylokoka mi dala Dalacin V 2% /Clindamycin/ - antibiotickú vaginálnu masť.
  Prosím Vás o odpovede na nasledujúce otázky:
  Bola zvolená správna liečba?
  Sú lieky, ktoré užívam, vhodné počas tehotenstva?
  Nemôžu ublížiť bábätku alebo spôsobiť mu nejakú vadu?
  Je v mojom stave veľké riziko potratu?
  Ako vznikol ten hematóm a čo spôsobuje? Zmizne? Alebo je nebezpečný?
  Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  - neuveriteľné koľko úplne zbytočných liekov vyplytvali z poistenia.
  Takže: hroziaci potrat sa nedá nijako liečiť. Je úplne jedno či ležíte v nemocnici, a beriete lieky alebo ste doma a nič neberiete. Ak je plod zdravý prežije, ak je chorý sa potratí napriek liekom.
  Stafylokok v pošve je normálny nález a ak nemáte výtok tak nie je potrebné Vás nijako liečiť, Dalacin je bezpečný ale zbytočný, aj ostatné lieky (duphaston, ascorutin) nič nezachránia ale ani neuškodia. Kanavit, Pamba.
  Riziko potratu je cca. 20-25 %, hematom je iba zakrvácanie za plodom, buď sa vstrebe alebo sa zvačší a potratíte (bez ohľadu na liečbu).
  Stačí počkať ako to dopadne.