• tehotenstvo otázka

    Dobrý deň pán doktor, po 2 operáciách (dermoidné cysty) mi bol odstránení 1 a pol vaječníka. Ostala mi necelá polovička druhého. Momentálne som v piatom týždni tehotenstva. Chcem sa opýtať je potrebné keďže mám už len cca 1/2 vaječníka brať aj nejaké hormonálne preparáty aby sa plod udržal, resp. vyvíjal. Pýtam sa preto lebo moja gynekologička mi niečo také spomínala ako užívanie hormónov počas prvého trimestra len zatial momentálne nič neužívam len vytamíny pre tehotné. Ďakujem.

    Dobrý deň,
    Váš vaječník je v podstate ako celok pre tehotnosť zbytočný. Doležité je tzv. žlté teliesko, ktoré na ňom vzniklo a je to úplne jedno, či bol vaječník celý alebo iba časť. Ostatná časť je totiž nefunkčná v tehotnosti, a po 8. týždni preberie funkciu žltého telieska už samotný plod (základ placenty) a vaječník bude zbytočný úplne.