• Chlamýdie, prenos

    Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Viem, aký je Váš názor na pohlavné chlamýdie a ich možnosť prenosu/ výlučne sexuálnym stykom/, no momentálne som tehotná, 18. týždeň a pýta sa za mňa strach. U blízkych priateľov bola táto chlamýdia diagnostikovaná a kamarátke dokonca aj v očiach. Nedávno použila moju očnú kozmetiku, ja následne po nej, o návštevách WC ani nehovorím... Viem, že je to paranoidné, ale nemohla som si to napr. do očí zaviesť?
    Ešte jedna otázka ak možem: Asi v pol minutových intervaloch ma pichá miesto vľavo nad lonovou kosťou, je to dosť nepríjemné, može to súvisieť s vazmi maternice?
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď...

    Dobrý deň,
    čo sa týka chlamýdii, na ich prenos je potrebné pomerne veľké množstvo, o prenose pomocou predmetou, či očnej kozmetike som nikde nepočul a nečítal, myslím, že sa nemusíte stresovať a o WC ani nehovorím :), nebojte sa, riziko je zanedbateľné.
    Pichavé bolesti v oblasti panvy v tehotnosti sú najčastejšie naozaj sposobené rozťahovaním vazov, ak pri tom nemáte pocit tvrdnutia brucha, tak by to nemali byť kontrakcie. Ale bez vyšetrenia je táto moja odpoveď iba orientačná.