Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Chlamýdie, prenos

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Viem, aký je Váš názor na pohlavné chlamýdie a ich možnosť prenosu/ výlučne sexuálnym stykom/, no momentálne som tehotná, 18. týždeň a pýta sa za mňa strach. U blízkych priateľov bola táto chlamýdia diagnostikovaná a kamarátke dokonca aj v očiach. Nedávno použila moju očnú kozmetiku, ja následne po nej, o návštevách WC ani nehovorím... Viem, že je to paranoidné, ale nemohla som si to napr. do očí zaviesť?
  Ešte jedna otázka ak možem: Asi v pol minutových intervaloch ma pichá miesto vľavo nad lonovou kosťou, je to dosť nepríjemné, može to súvisieť s vazmi maternice?
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čo sa týka chlamýdii, na ich prenos je potrebné pomerne veľké množstvo, o prenose pomocou predmetou, či očnej kozmetike som nikde nepočul a nečítal, myslím, že sa nemusíte stresovať a o WC ani nehovorím :), nebojte sa, riziko je zanedbateľné.
  Pichavé bolesti v oblasti panvy v tehotnosti sú najčastejšie naozaj sposobené rozťahovaním vazov, ak pri tom nemáte pocit tvrdnutia brucha, tak by to nemali byť kontrakcie. Ale bez vyšetrenia je táto moja odpoveď iba orientačná.