• toxoplazmoza,listerioza?

    Dobry den Pan Doktor,
    chcela by som sa opytat:
    som v 29tyzdni tehotenstva a mam dost velky strach z toxoplazmozy,kedze som ju este neprekonala..
    dnes som si krajala na elektrickom krajaci chlieb,az neskor som si vsimla,ze na nom muz pred nedavnom krajal cibulu a mrkvu,ktore boli predtym olupane(no na nervy z toho chlapa,neda si vysvetlit,ze je to urcene len na krajanie chleba,on ma povazuje za prehnane hygienicku).moja otazka znie,ci je mozne,aby nakaza presla na chlieb a ja som sa tak mohla pripadne nakazit,dakujem za odpoved,pekny den

    Dobrý den,
    riziko nákazy je nula. Prosím Vás, skoro všetky tehotné občas čistia mrkvu, občas lúpu cibuľu a spracúvajú surové maso. Potom si ruky utrú do utierky na riady a predstavte si, riziko toxomplazmózy je strašne malé, ročne je to iba pár prípadov. Aká je pravdepodobnosť, že mrkvu z Carfuru, ktorá sa dováža z holandských sklenníkov okaká nakazená holandská mačka ?
    Okrem toho nákaza po 30. týždni je už málo riziková z poškodenia plodu. Preto sa nestresujte.
    Mňa iba zaujíma technicky ako sa dá na krájači chleba krájať cibuľa a mrkva bez toho, aby si človek neukrojil kúsok palca. A ešte koľko chlapov krája mrkvu a cibuľu, okrem toho Vášho ?
    Takže aj napriek vysokým tehotenským hormónom buďte na toho Vášho dobrá, pripadá mi celkom ako vynaliezavý a pracovitý tvor.