• Dvojcievny pupočník

    Zdravím, momentálne som v 34 t.t. a môj gynekológ zistil, že mám iba dvojcievny pupočník. Pri kontrole na "vyššom pracovisku" spadajúcom pod FN v Trenčíne, to bolo potvrdené. Pri Vašich odpovediach na túto tému som sa dočítala, že pri dvojcievnom pupočníku sa môže jednať o nejakú vývojovú anomáliu. Najčastejšie spájanú s chorobou srdca. Mne však doteraz všetky krvné testy, morfológia, prietoky, či sledovanie rastu bábätka vyšli v poriadku.
    1. Je časté, že sa vyvinie len dvojcievny pupočník?
    2. Bývajú s touto diagnózou spájané aj iné anomálie, či ochorenie bábätka?
    3. Čo treba sledovať pri poradniach, prípadne počas pôrodu?
    Ďakujem za odpoveď, Zuzana.

    Dobrý deň,
    1. nie je to časté - cca. 0,5-1% tehotností
    2. ak ide o izolovanú anomáliu (žiadna iná sa na ultrazvuku nenájde) tak by nemal byť plod geneticky poškodený
    3. nič zvláštne, po pôrode je potrebné upozorniť neonatológa, vhodné je ultrazvukové vyšetrenie srdca dieťaťa po pôrode.