Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • morfologicky ultrazvuk

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry pan doktor, ja sa chcem opytat co mozem ocakavat na morfologickom ultrazvuku, mala som pozitívnytripltest, bola som uz dvakrat na riadnom ultrazvuku co vylucil rastep chrbtice aj na 3D ale drobec si cmulal palec tak doktor nevedel uplne vylucit rastep pusy takze co mam ocakavat vopred vam dakujme

Podobné otázky

 • Hodnota NT

  , Autor: Alis123

  Dobrý deň.
  Dnes som 10+0 a lekár nameral hodnotu NT 2,8.
  Poslal ma na morfologicky ultrazvuk.
  Viem že hodnota je ešte v norme ale lekár vravel že je už zvýšená. Chcem sa opýtať keby hodnotu meral neskôr napr. v 12+0 je hodnota nižšia? Hodnota teda postupne klesá? Alebo práve naopak?
  A nie je znepokojivé, že hodnota NT bola viditeľná už tak skoro?
  Ďakujem.

 • Hranične hodnoty mozgovej komory

  , Autor: Zuz45

  Dobrý deň pán doktor, v 21 tt som absolvovala morfologicky ultrazvuk s tým, že všetko je ok až na hraničné hodnoty mozgovej komory- do 9,4mm. Ide o chlapca. Kontrolu mam o 3 týždne. Prosím co hrozí bábätku? Ako sa v praxi bude postupovať? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  rozšírenie mozgových komôr môže znamenať začiatok vzniku zadržovania mozgovomiešneho moku v mozgu. Ale hraničné hodnoty zatiaľ iba treba sledovať, ako sa vyvíjajú, väčšinou sa ukážu ako bezvýznamný nález a stav sa upraví. Ak by komory rástli, je potrebné zistiť príčinu, infekciu alebo nejakú vrodenú vývojovú vadu.

 • Nevhodná kozmetika

  , Autor: LHala

  Dobrý deň, p. doktor,
  Momentálne som už v 24tt, zatiaľ bez problémov, veľký morfologický ultrazvuk v poriadku. Avšak veľmi ma trápi jedna vec, od začiatku tehotenstva si dávam na všetko pozor, ale vôbec mi nenapadlo skontrolovať si vlasovú kozmetiku. Keďže mi vždy veľmi padali vlasy, minulý rok som v Dr. Max objavila novinku a zakúpila si zahraničnú značku šampónu, ktorá mi veľmi pomohla, tak som ju používala i naďalej. Až včera, keď som vyhadzovala prázdnu krabičku som zistila, že šampón nie je vhodný pre tehotné ženy. V popise má uvedené toto: Prísady: Larix Europaea Wood Extract: stimuluje vlasové folikulové kmeňové bunky Camellia sinensis Leaf Extract: protizápalový účinok Medicago Sativa: posilňuje vlasový kmeň a obnovuje prirodzenú elasticitu Melilotus Officinalis: antioxidačný účinok Rosmarinus Officinalis: antibakteriálny účinok Humulus Lupulus: vytvára ochranu a poskytuje krehkým a tenkým vlasom objem a vitalitu.
  Momentálne sa veľmi bojím, mohla som používaním nesprávneho šampónu uškodiť plodu?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvedené látky sú čisto bylinkové extrakty a zrejme neboli overené na populácii tehotných, preto sa výrobca chráni tým upozornením. Ani jedna látka však nie je známa ako látka, ktorá by ohrozovala zdravý vývoj plodu, okrem toho sa kožou vstrebávajú iba minimálne.

 • Morfologický ultrazvuk 20+3tt

  , Autor: BSM2801

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na hodnoty, ktoré mi boli namerané na morfologickom ultrazvuku. Podľa poslednej menštruácie som 20+3tt, no podľa sona vyšlo, že bábätko je o týždeň menšie (zodpovedá 19+3tt)

  BPDxFOCD - 4,4 (19+3tt)
  TADxAPD - 14,6 (19+6tt)
  FL - 2,9 (19+1tt)

  Problémy s placentou doktorka predbežne vylúčila, vraj má 3 cm hrúbku, ale je nízko uložená.
  Je takéto zaostávanie v raste veľkým problémom? Alebo je to ešte v rámci nejakej "tolerancie"? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade je potrebné spresniť termín pôrodu podľa prvého ultrazvuku (ideálne v 10. - 12. týždni), lebo až 40% žien má nepresný údaj podľa poslednej menštruácie.
  Podľa tabuliek je hlavička a bruško vo Vami udaných hodnotách v norme, nožička je o niečo kratšia, ale videl by som to skôr na chybu merania.

 • Amniocentéza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať na Váš názor na amniocentézu v mojom prípade. Mám 35 rokov. To je jediný dôvod, pre ktorý ma na genetiku poslali. I. aj II. skríning mám negatívny (down 1:3500, ráštep 1:5200). Pred 2 rokmi mi robili aj partnerskú genetiku - všetko ok. Rodinná anamnéza je negatívna. Krvácanie žiadne. Pred touto tehotnosťou som bola na umelých oplodneniach, ktoré sa nepodarili. Nevedno prečo... Toto tehotenstvo je prirodzené. Komunikácia na genetke aj v ambulancii u mojho gyn. bola veľmi neutrálna a ja mám z toho zlý pocit, pretože som amniocentézu nakoniec odmietla. či som urobila správne... Idem ešte na morfologický ultrazvuk, tak snáď to bude stačiť na to aby sa niečo ukázalo ak by bolo zlé. Čo vy na to? Riskovali by ste amniocentézu v mojom prípade vy, ak by ste boli v mojej koži?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v skríningoch by sa mala robiť korekcia aj s vekom, nielen s výsledkami odberov. U nás sa robí konkrétne riziko pre pacientku daného veku. A až vtedy sa pacientka rozhodne či absolvuje odber alebo nie.