Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • zdurená sliznica, krčové žily, zlatá žila

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pán doktor,
  Mám na vás tri otázky a prosby o odpoved.
  som 10 týzdnov po porode a stále mám silne zdurenu sliznicu na vchode do pošvy. Samotné zdurenie je len na jednej strane, ktorá je tým akoby zvačšená a je sýto červenej farby. Okrem toho mám výrazné výtoky hlienovitej bielej farby. Ostatné rodičky z môjho termínu už podobné problémy nemajú. Bola som za gynekologom ale ten to nechce riešiť dalšie dva mesiace a potom ak sa nič nezmení, odporúča mi "vypálenie" daného miesta. Neexistuje nejaká masť, ktorá by hojenie podporila a neuškodila by pritom kojeniu?
  Druhý problémom sú bolestivé krčové žily na veľkých pyskoch, ktoré mi vznikli pôrodom. To že ide o žily som sa dozvedela až na tejto stránke, nikdy som zo žilami problém nemala (ani na nohach). Ako dlho tieto žily po pôrode pretrvávajú? Je možné aj uplné vyliečenie t.j ich uplne zmiznutie? (o Detralexe som tu čítala dám si ho predpísať)
  Tretí probém mám so zlatou žilou, ktorá vznikla tiež pôrodom. S týmto si poradiť neviem vôbec a mám pocit, že sa to len zhoršuje. Je šanca na jej uplné zmiznutie? Odporúčate nejaké lieky, príp. maste okrem kupelov z dubovej kôry?
  Vopred dakujem za odpovede.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1. zrejme ide reakciu sliznice na stehy, skúste lokálne oplachy preparátom: Tantum rosalgin
  2. krčové žily by mali rýchlo ustúpiť, vznikajú kvoli tlaku maternice na žily, je zvláštne, že Vám pretrvávajú takú dlhú dobu, skúste ten Detralex. Ak by to nepomohlo, je možnosť aj sklerotizácie, kúpele v dubovej kore tiež možu pomocť - aj na hemeroidy aj na krčové žily vulvy.