Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • ceclage

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,

  vsimla som si Vas nie moc pozitivny pristup k cerclage-i, preto by som sa rada spytala, coho konkretneho sa je po tomto zakroku mozne obavat, pripadne, comu sa vyhybat.
  Ja som momentalne v 20. tzd. tehotenstva a mam skrateny krcok. Cakam dvojicky a prveho syna som porodila pred dvoma rokmi v 35. tzd. Mam anomaliu maternice - uterus septum a po zvazeni tychto faktov mi lekar doporucil a minuly tyzden i urobil cerclage. Fungujem zatial v pohode, len sa vyhybam cinnostiam, kde by som namahala brusne svalstvo. Tolko som dostala innformacie od lekara. Tiez mi to trochu pripada ako ,,cudny,, zakrok, pretoze ak zacnem rodit, nepomoze mi zrejme ani zasitie. Ale ak by to znamenalo mozno co i len o tyzden - dva predlzenie tehotenstva, tak som do toho sla.
  Taktiez sa chcem spytat, ci odporucate po cerclage-i 3D ultrazvuk. Nazory na to sa tiez lisia a nerozumiem moc pricinam.

  Dakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  presne tak. I keď vo Vašom prípade by predsa len mohla vzniknúť situácia, že aj bez kontrakcí sa začne krčok otvárať (vrodená vada maternice + dvojíčky) preto cerclage može mať vo Vašom prípade význam. Ale voľakedy sa cerclage prevádzala strašne často, teraz sa už na niektorých pracoviskách skoro nerobí, a nestúpol počet predčasných porodov ani o kúsok.
  3D ultrazvuk Vám neuškodí, ale ani neprinesie žiadny zvláštny úžitok.