Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • hemeroidy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň prajem, som v 22 týž. tehotenstva a mám problémy s hemoroidami, teda hlavne pri stolici mam krv,, chcem sa spýtať čo by som na to mohla použiť,,, sedacie kupeli v dubovej kôre som zatial skusala len 2 krat,,, ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je mnoho prípravkov na hemeroidy, dajú sa kúpiť aj maste, aj čípky, skúste sa poradiť v lekárni, preparáty sú v tehotnosti bezpečné.

Podobné otázky

 • Zapcha

  , Autor: Lieska10

  Dobry den,pan profesor. Som v 30 tyzdni a uz tyzden ma trapi zapcha. Skusam vsetkp mozne cez slivky susene,ovsene kase,acidka,probootika,tekutin pijem nad 2 litre ale nic nezabera. Nesnazim sa velmi tlacit,a dnes sa mi objavila aj krv na toaletnom papieri,zrejme hemeroidy alebo trhlinka. Viete mi prosim poradit nieco? A este otazka babatku to nemoze iblizit? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zápcha je v tehotnosti veľmi častý prejav, pretože tehotenský hormon progesteron spomaľuje chod čriev.
  Vidím, že ste skúsili už všetko, ešte môžete vyskúšať denne laktulózový sirup, mohlo by to pomôcť a psyllium ako nerozpustnú vlákninu. Pomáha aj pravideľná chôdza
  Plod tým ohrozený nie je.

 • Krvácanie v tehotenstve

  , Autor: bubo38

  Dobrý deň chcela by som sa poradiť som v 15tt a dnes som jednorázovo trochu zakrvácala niesom si istá či to bolo z predu alebo s konečníka nakoľko má trápi zápcha a mávam po utretí krv na toaletaku a dnes som si všimla že aj v stolici, žiadne bolesti nemám, mám kôli tomu zakrvácaniu hneď navštíviť pohotovosť. Vopred ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie je potrebné okamžité vyšetrenie, pretože ak by ste aj zakrvácala z pošvy, nie je na to žiadna liečba, ktorá by znížila riziko potratu. Ale podľa toho čo uvádzate, sú najpravdepodobnejším zdrojom zakrvácania hemeroidy v konečníku, informujte o krvácaní v nasledujúcej poradni u gynekologa.

 • Tlak na konečník

  , Autor: Maigas

  Dobrý večer, aktuálne som v prebiehajúcom 23tt a v nedeľu som mala bolesti brucha a krížov a mierny tlak zo spodu. Išla som teda na pohotovosť kde však všetko bolo v poriadku ( kŕčok zavretý, tuhy, vyše cez 5cm)ale dali mi infuziu a prikázali Kludovy režim. Bolesť ako tak zmizla ale mierny tlak v konečníku nie. Tento tlak nemám celý deň a nie je bolestivý skor pocitovo nepríjemný ako keby mám zastavené vetry. Prosím vás môže to byť tým alebo to môže mať aj inú príčinu? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najpodstatnejší je nález na krčku - meraný vaginálnym ultrazvukom, ak je nad 50 mm, tak momentálne nemáte napriek nepríjemným pocitom zvýšené riziko potratu.
  Tlak v konečníku ani nemusí súvisieť s nálezom na pôrodných cestách, môžu ho spôsobovať aj hemeroidy alebo zácpa.
  S kľudovým režimom to netreba prehánať, nebolo dokázané, že by znížil riziko predčasného pôrodu a potratu. Sama uvidíte, aká primeraná denná aktivita je pre Vás znesiteľná.

 • detralex dávkovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň
  som v 9. mesiaci tehotenstva mám vnútorné aj vonkajšie hemeroidy. Viem že môžem užívať detralex, no chcela by som sa opýtať na dávkovanie. Mám silné bolesti v noci pre bolesť nespím a pri chôdzi sa vyskytuje silná pulzujúca bolesť. V začiatkoch tehotenstva som sa informovala u mojej gynekologičky na dávkovanie a odporúčala dávku 1 tabletu ráno a 1 tabletu večer - čo je myslím si že nepostačujúce. Nechcem však ublížiť ani bábatku nejakou nadmernou dávkou. Ďakujem za odpoveď

 • zdurená sliznica, krčové žily, zlatá žila

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pán doktor,
  Mám na vás tri otázky a prosby o odpoved.
  som 10 týzdnov po porode a stále mám silne zdurenu sliznicu na vchode do pošvy. Samotné zdurenie je len na jednej strane, ktorá je tým akoby zvačšená a je sýto červenej farby. Okrem toho mám výrazné výtoky hlienovitej bielej farby. Ostatné rodičky z môjho termínu už podobné problémy nemajú. Bola som za gynekologom ale ten to nechce riešiť dalšie dva mesiace a potom ak sa nič nezmení, odporúča mi "vypálenie" daného miesta. Neexistuje nejaká masť, ktorá by hojenie podporila a neuškodila by pritom kojeniu?
  Druhý problémom sú bolestivé krčové žily na veľkých pyskoch, ktoré mi vznikli pôrodom. To že ide o žily som sa dozvedela až na tejto stránke, nikdy som zo žilami problém nemala (ani na nohach). Ako dlho tieto žily po pôrode pretrvávajú? Je možné aj uplné vyliečenie t.j ich uplne zmiznutie? (o Detralexe som tu čítala dám si ho predpísať)
  Tretí probém mám so zlatou žilou, ktorá vznikla tiež pôrodom. S týmto si poradiť neviem vôbec a mám pocit, že sa to len zhoršuje. Je šanca na jej uplné zmiznutie? Odporúčate nejaké lieky, príp. maste okrem kupelov z dubovej kôry?
  Vopred dakujem za odpovede.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1. zrejme ide reakciu sliznice na stehy, skúste lokálne oplachy preparátom: Tantum rosalgin
  2. krčové žily by mali rýchlo ustúpiť, vznikajú kvoli tlaku maternice na žily, je zvláštne, že Vám pretrvávajú takú dlhú dobu, skúste ten Detralex. Ak by to nepomohlo, je možnosť aj sklerotizácie, kúpele v dubovej kore tiež možu pomocť - aj na hemeroidy aj na krčové žily vulvy.