Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • výsledky testu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Vážený pán doktor,

  chcem Vás poprosiť o vysvetlenie výsletkov triplet testu. V čase pôrodu budem mať 40 rokov a vyšielmi výsledok - skríning pozitívny.
  Dôvod: zvýšené riziko Downovho syndrómu
  Riziko Downovho syndrómu: 1 v 6 (v termíne)
  Poznámka: Riziko Downovho syndrómu je vyššie ako je očakávané len podľa veku matky (1 v 95).
  Na budúci týždeň som objednaná na genetiku a amniocentézu. Rozhodla som sa tak už pred obdržaním výsledkov kvôli svojmu veku. Len by som chcela vedieť, či je to riziko podľa výsledkov naozaj také vysoké, nakoľko môj lekár mi to nevysvetlil, len mi povedal, že nemá rád keď mu rodia dievčatá v šesnáctich a ženy vo vyššom veku. Som veľmi nervózna, no všetci ma upokojujú, aby som tieto výsledky nebrala až tak vážne. Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to naozaj pomerne vysoké riziko, zo 6 žien, ktoré by mali rovnaké výsledky má jedna dieťa s Downovým syndromom, amniocentéza je plne indikovaná.

Podobné otázky

 • Pozitívny Tripple test na DS

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  vyšiel mi poz.skríning na DS 1 v 130 (poz.riziko DS je vyššie ako je očakávané len podľa veku matky 1 v 810).
  nameraná hodnota NT v 11tt bola 1,5mm, BPD 34mm
  výsleky TT:
  vek matky 31
  vek pri 2vzorke 15t5d(podla UZV)
  AFP 1,47MoM
  uE3 0,64MoM
  hCG total 1,28MoM
  PAPP-A 0,15Mom
  momentálne som v 17tt. Som objednaná na morfo.sono. V 11tt som bola hospitalizovaná kvôli krvácaniu-hematóm 10x4mm. Užívala som Duphaston, Ascorutin a naďalej pokračujem s Magne B6. Myslíte, že to krvácanie a užívanie liekov mohlo ovplyvniť výsledky testu? Aké by mali byť normo hodnoty? Je na sone rozpoznateľné DS?Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  krvácanie na začiatku gravidity možu ovplyvniť výsledok testu ale aj tak je potrebné ho brať do úvahy.
  Za negatívny považujeme výsledok vtedy ak je riziko nižšie ako 1:1000.
  Ak je riziko medzi 1:100 a 1: 1000 je to výsledok v tzv. šedej zóne.
  Riziko potratu po amniocentéze je 1: 200 a je na zváženie, či Vám vyšetriť plodovú vodu alebo nie. Existuje aj možnosť ultrazvukového vyšetrneie tzv. minor markerov, kedy sa dá riziko spresniť a podľa toho rozhodnúť odber plodovej vody.

 • Nekompletné výsledky screeningu a amniocentéza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den prajem! Som v 17tt tehotenstva a cakame nase prve babatko. Absolovovala som sceering v 13tt aj 16tt. Vysledky testu zo 16tt su negativne, avsak, bohuzial, vysledky krvi z 13tt nebolo mozne spracovat z dovodu poskodenia biologickeho materialu (krv do laboratoria nedorazila vcas). Podla UZV v 13tt bola hodnota NT = 1,5mm.
  Pan doktor mi vysvetlil, ze testy sa musia pozerat vo vzajomnej suvislosti, a teda, aby som si bola ista negativnym vysledkom, mam zvazit amniocentezu. V case narodenia dietatka budem mat 29 rokov a ani v mojej, ani v manzelovej rodine sa nevyskytli ziadne geneticke poruchy. Som trocha zmatena uvedenym postupom a nie som si ista, ze je v mojom pripade amniocenteza naozaj nevyhnutna. Mohla by som Vas poprosit o Vas nazor? Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tomuto až neverím.
  Takže integrovaný skríning (13. aj 16.) nie je štandardne doporučovaný, lebo nezlepšuje záchytnosť. Preto sa robí buď jeden alebo druhý.
  Ak máte 16. týždeň negatívny, potom nie je indikovaná amniocentéza. Nechápem postup lekára, ak by ste po amniocentéze potratila, tak ho možete žalovať.

 • Gestačný diabetes

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  som momentálne v 18tt, môj gynekolog ma poslal do diabetologickej ambulancie na GTT, nakolko máme v rodine cukrovku /stará mama/. Výsledky testu som mala nasledovné:
  Prvý odber na lačno pred vypitím glukozy- 3,9
  Druhý po hodine- 8,3
  Tretí po dvoch hodinách-8,0
  Pani doktorka mi povedala, že je to vážne, že hrozí predčasný pôrod a že nesmiem absolutne jesť nič sladké, ani ovocie, maximálne jeden pomaranč za deň.
  Chcem sa spýtať, či je nutné dodržiavať takú prísnu dietu, tehotná žena by podla mňa mala mať pestrú stravu. V ovocí sú vitamíny, nemienim sa napchávať preparátmi z lekárne. Inak sladké ako čokoládu nejem vôbec, zatiaľ som pribrala z pôvodných 50 kg na 54kg. Iné problémy nemám. Pri prvom tehotenstve som mala cukor v poriadku. Je možné že výsledky mohlo skresliť to, že večer pred návštevou lekárky som zjedla misu všelijakého ovocia?
  ďakujem za odpoved a prajem všetko dobré do nového roka.
  Petra.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ¨predčasný porod určite nehrozí, to sa pani doktorka mýli.
  Za dve hodiny 8 je vyšší, norma ja do 7,2, je potrebné aby ste vynechala sladké jedlá a nápoje. Ovoce samozrejme možete.