Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Gestačný diabetes

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  som momentálne v 18tt, môj gynekolog ma poslal do diabetologickej ambulancie na GTT, nakolko máme v rodine cukrovku /stará mama/. Výsledky testu som mala nasledovné:
  Prvý odber na lačno pred vypitím glukozy- 3,9
  Druhý po hodine- 8,3
  Tretí po dvoch hodinách-8,0
  Pani doktorka mi povedala, že je to vážne, že hrozí predčasný pôrod a že nesmiem absolutne jesť nič sladké, ani ovocie, maximálne jeden pomaranč za deň.
  Chcem sa spýtať, či je nutné dodržiavať takú prísnu dietu, tehotná žena by podla mňa mala mať pestrú stravu. V ovocí sú vitamíny, nemienim sa napchávať preparátmi z lekárne. Inak sladké ako čokoládu nejem vôbec, zatiaľ som pribrala z pôvodných 50 kg na 54kg. Iné problémy nemám. Pri prvom tehotenstve som mala cukor v poriadku. Je možné že výsledky mohlo skresliť to, že večer pred návštevou lekárky som zjedla misu všelijakého ovocia?
  ďakujem za odpoved a prajem všetko dobré do nového roka.
  Petra.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ¨predčasný porod určite nehrozí, to sa pani doktorka mýli.
  Za dve hodiny 8 je vyšší, norma ja do 7,2, je potrebné aby ste vynechala sladké jedlá a nápoje. Ovoce samozrejme možete.

Podobné otázky

 • oGTT

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som sa spytat na gestacny diabetes. Mne pri oGTT v16 tt /som rizikova/ namerali hodnotu 6.85 mmol/l po 2 hod. a v 24. tt 7.0 mmol/l po 2 hod. /nalačno a po 1 hod. bola uplne v norme/. Doktorka povedala, ze je to horna hranica normy a mam drzat dietu. Viem, ze hranica je 7.6 a chcem sa spytat, ci je tam naozaj vyssie riziko do buducna, ale i teraz pre babo, prip. dalsie tehotenstvo. Velmi pekne dakujem

 • gynazol

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  som v 35tt, krcok o velkosti1,5 a na 1 prst otvorena, mam gestacny diabetes a problemy s candidou. Lekar mi predpisal gynazol. prosim o radu, ci sa nemusim obavat pouzit tento vag. krem.
  Dakujem.

 • opakujuce sa problemy s candidou v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  som v 28 tt, a uz cca. 3 mesiace mam problemy so zltym mokrym vytokom, kultivacia ukazala, ze sa jedna o candidu, moj gynekolog mi vzdy predpisal Dafnegin. Po zavedeni sa mi vsak vzdy dostavi silne palenie. PO dobrati liekov cca. za 5 dni sa vytok objavy znova v takej istej forme ako pred uzivanim liekov. Neustale musim nosit intimky. Ako riesit dany problem? Moze candida poskodit plod alebo vyvolat predcasny porod? Este chcem uviest, ze mam gestacny diabetes.
  Dakujem za odpoved.

 • 28 tt a ziadny prirastok na hmotnosti

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  som v 28 tt, pred pocatim som vazila 76 kg pri vyske 162 cm, pred cca mesiacom mi bol zisteny gestacny diabetes - inzulin si picham len rano -4 jednotky (Humulin R). Od nasadenia diety som schudla na 74 kg. Cize moj celkovy prirastok hmotnosti je -2kg. Upozornila som na to gynekologa ale nevenuje tomu ziadnu pozornost. Myslite, ze je to v poriadku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  obézne ženy pred otehotnením priberajú oveľa menej, lebo plod si vyťaží z ich tuku všetko čo potebuje. Možete aj schudnúť, plodu to neublíži.

 • veľký plod

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor, chcem Vás poprosiť o radu. Som v 35. tt a dnes pri ultrazvuku sa ukázalo, že plod má hmotnosť 3100 g a zodpovedá 37. týždňu. Dľžku tehotenstva mám vypočítanú správne, mala som pravidelnú menštruáciu a aj sono v 1. trimestri to potvrdilo. V 20. tt sa ukázalo, že je o týždeň staršie a teraz v 35. tt už o dva týždne. Mám pred sebou ešte 5 týždňov a mám obavy, aby nebolo príliš veľké. Sama som skôr útlej postavy a nemám ani gestačný diabetes. Prosím Vás, čo môže byť príčinou takého rýchleho rastu? Bojím sa, aby bolo dieťa zdravé.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  3100 g v 35. týždni je naprosto v norme a okrem toho ultrazvuk je iba odhad a nedá sa na to spoliehať na 100%.
  Nič sa nedeje, nestresujte sa.