Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • skracovanie krcka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, momentalne som v 33 tt tehotenstva hospitalizovana v nemocnici, na zaklade nameranych kontrakcii a skracujuceho sa krcka maternice. Pri hospitalizacii bol cervix ultrazvukovym vysetrenim namerany 2,1mm po tyzdni 1,4. Kontrakcie su ale bezbolestne necitim ani tvrdnutie brucha. Liecba bola nasledujuca: 4 dni infuzia Blokustokolysy plus magneziove tabletky, postupne vysadenie blokustokolysy , magnesium zostalo. kontrakcie su stale meratelne ale nepravidelne intenzita je rozna,posledne dni mensia, bolesti ani kontrakcie necitim. Navrh dalsiej liecby je 1. Magneziova infuzia
  2. Liek Nifedipin, ktory sa pouziva na tlak, maju snim vraj ale skusenosti pri potlacovani kontrakcii.
  Otazka: 1. Ktoru moznost by ste zvolili
  2. Je mozne povedat aka je pravdepodobnost ze sa tehotenstvo udrzi do 35 tyzdna?
  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem čo je blokustokolyzy je to nezmysel.
  Na kontrakcie sa dávajú tokolytiká, nifedipín sa na to bežne nepoužíva.
  Tokolytík je niekoľko druhov. Na druhej strane v 33: týždni sa doporučuje už iba magnézium.

Podobné otázky

 • Pichanie v pošve 29tt

  , Autor: Lenik1999

  Dobrý deň prajem. Som v 29tt a už dva dni pociťujem intenzívne pichanie v pošve. Čítala som ze takto môžem pociťovať skracovanie krčka maternice :( neviete čo by to mohlo byt ? Ďakujem za každú radu. Poradňu mám až o 2 týždne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  skracovanie krčka je bezbolestivé a neprejavuje sa pichaním v pošve. Môžete mať mykozu alebo iný problém, bez vyšetrenia to neviem určiť.

 • Skracovanie krčka maternice

  , Autor: potvora27

  Dobrý deň, dnes som bola na vyšetrení u svojej gynekologičky. Aktuálne som v 29tt+3 a krčok maternice sa skrátil na 3,6 CM. Pred mesiacom, 3.3. mal ešte dĺžku 5 CM. Nariadila mi kľudový režim, maximálny oddych a zvoľniť aj v práci. Chcem sa preto informovať, či je to ešte v poriadku, alebo mám skutočne pouvažovať nad vypísaním na PN. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prosím nestresujte sa a nedajte sa vypísať na PN, absolútne nie je podsattné či má krčok 50 mm (to technicky nie je možné) alebo 30 mm. Ak máte nad 25 mm, máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako všetky ostatné zdravé tehotné.
  Okrem toho nikto nikdy nedokázal, že by kľudový režim znižoval riziko predčasného pôrodu a to už tiež je zastaraná povera.
  Normálne žite, normálny zdravý život, Váš nález (ak je dobre zmeraný) je úplne v norme a ste zdravá tehotná.

 • Prvé tehotenstvo rizikové

  , Autor: ZuzMi

  Dobrý deň, rada by som sa opýtala aj na Váš názor. Prvé tehotenstvo sa skončilo potratom v 8 týždni, musela som ísť na kyretáž. Druhé tehotenstvo mi bol nasadený duphaston po tom, čo som začala v prvých týždňoch špiniť. Okolo 20 týždňa mi začalo veľmi často tvrdnúť bruško, takže som ležala doma a brala magnézium. Medzitým som bola na pohotovosti kvôli jemnému krvácaniu, ale nič zlé sa nenašlo. V 31 týždni som išla na pohotovosť kvôli podozreniu že odteká plodová voda, čo sa našťastie nepotvrdilo, ale zistili , že sa mi skracuje krčok, ostala som v nemocnici na pozorovanie a po pár dňoch pozorovania zistili, že sa začínam aj otvárať aj po nasadení magnézia. Pichli mi kortikoidy na pľúcka malého a nakoniec som tam ostala do 36 týždňa kedy som spontánne porodila. Celé tehotentsvo nebola úplne najradostnejšia skúsenosť ale skôr strach o malého (ktorý je našťastie v poriadku), ale mám obavy z ďalšieho tehotenstva. Chcem sa teda opýtať, z Vašej praxe určite viete povedať aspoň to, či máte slúsenosť, že ďalšie tehu bude tiež pravdepodobne rizikové, alebo či sú tieto moje obavy zbytočné. V roku 2021 som tiež podstúpila skracovanie krčka, ale bolo mi povedané, že s tým to nesúvisí. Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v ďalšej tehotnosti by ste mala brať vaginálne progesterón už preventívne (verím, že Vám ho teraz nasadili pri skracovaní krčka). Dlhodobá hospitalizácia je samozrejme nezmysel, u nás sa riadime podľa dlžky krčka, ak je menej ako 15 mm, podávame kortikoidy ale ženu prepúšťame domov, pretože riziko predčasného pôrodu je rovnaké, či je v nemocnici, alebo doma.

 • Skracovanie krcka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Som v 32.tt a povedal mi lekar ze krcok ma tendenciu sa skracovat. Som aktivna sportovkyna (bola som aj pred tehot.dlhe roky a cvicila som aj pocas) tak sa chcem opytat co mozem este vykonavat (rychla chodza,orbitrek,plavanie). je pravda ze som v stadiu stahovania,cize upratovaniu a inych cinnosti som sa nevyhybala. Dakujemza odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  krčok má tendenciu skracova sa je skutočne veľmi nepresný výraz. Buď je krčok pri cervikometrii (meranie krčka ultrazvukom) kratší ako 25 mm a potom je riziko predčasného pôrodu zvýšené, alebo je dlhší a riziko je v medziach normy a nemusíte sa obmedzovať.

 • skrátený krčok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, prosím vás o odpoveď na moju otázku. V 27. týždni tehotenstva mi bola robená serkláž pre skracovanie krčka maternice a aj otváranie. Otvorená som bola na 1 cm, aj vonkajšia aj vnútorná bránka. cervikometria v tom čase bola 29 mm. Po serkláži o týždeň cervikometria 36 mm, steh drží. Na kontrole o dva týždne podľa vaginálneho vyšetrenia steh drží, bránka pre špic prsta priechodná, krčok skrátený na 1 cm, cervikometria nerobená. Údaj, že krčok skrátený na 1 cm podľa vaginálneho vyš. bol aj pred serklážou, hoci cervikometria bola 29 mm. Chcem sa spýtať, či cervikometria nie je ten istý údaj, ako údaj dlžky krčka podľa vag. vyšetrenia?Myslíte, že riziko predčasného pôrodu je veľmi vysoké aj napriek prísnemu kľudovému režimu?Ďakujem za odpoveď. Teraz začínam 30. týždeň, lekar mi kázal prísť o týždeň na hospitalizáciu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cervikometria sa robí preto, že je presnejšia než vaginálne vyšetrenie.
  nechápem zmysel hospitalizácie, ak je situácia akútna, mal Vás prijať hneď, ak to vydrží týždeň tak to zrejme vydrží aj mesiac.