Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,037 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Otazka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcela by som sa spytat na vas nazor. Som po stvrtykrat tehotna a vzhladom na predoslu zlu skusenost - chodite do poradne k jednemu gynekologovi, potom Vas presunu k druhemu, u ktoreho budete rodit a ste pre neho len " dalsia v poradi" zvazujem zmenu mojho doterajsieho lekara. Nie je lepsie, ak zena navstevuje poradnu u toho isteho lekara, ktory je potom aj pri porode? Predsa len, zenu aj priebeh tehotenstva lepsie pozna. Uvedomujem si, ze u mna je to aj o psychike, predosle tehotenstvo sa skoncilo zle- dietatko sa udusilo uzlom na pupocnej snure v 38. tyzdni.
  Este by som sa chcela spytat na Vas nazor na ockovanie proti chripke - neviem, ci sa mam bat viacej chripky, alebo ockovania. Som v 6. tyzdni.Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto už dávno zistili na západe a žena má právo si zaplatiť svojho gynekológa oficiálne, ak má k nemu doveru a pozná ho. Toto všetko mali v pláne aj Zajacove reformy, žiaľ nástup komunistickej vlády pána Fica tieto reformy zastavila, takže iba v niektorých nemocniciach máte právo oficiálnej voľby porodníka. Pritom všetky štúdie dokázali, že keď žena rodí u lekára, ktorého si sama zvolila porod ide rýchlejšie a je menej komplikovaný.
  Očkovanie proti chrípke je v tehotnosti bezpečné a doporučované.

Podobné otázky

 • Špinenie a krv po vyšetrení

  , Autor: Smerka

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa s Vami poradiť.
  Aktuálne som v 39+5tt a dnes som bola na vyšetrení u gyn. Robili mi usg vyšetrenie, ctg a aj vaginálne vyšetrenie.
  V lekárskej správe stojí: palp. cervix sakrálne, takmer spotrebovaný, hrdlo skrátene do 2,5 cm , mediosakralne/vonk.branka pre špic prsta, vnútorná bránka uzavretá PV stoja, hlavička balotuje nad vchodom
  USG: jednoplodová gráv.,Poloha pozdĺžna záhlavím,AS+ PP+,euhydramnion,Placenta-PS, PLG-II,PI 0,71 v a.umbil.v norme AC -359 mm /39+6
  CTG: v norme , Fi:10b , reaktívny typ , BFHR 126 , bez tonizácii
  Je podľa tejto správy prosím Vás naozaj všetko v poriadku?
  Moja druhá otázka: Po vaginálnom vyšetrení (dnes okolo 11:25) som si všimla krvavé flaky na vložke alebo ako keby také hnedé špinenie.. Je to prosím Vás v poriadku po vyšetrení?
  Na kontrolu mám o tyždeň môžem počkať dovtedy alebo je problém to špinenie?

  Ďakujem pekne za odpoveď.

 • Riziko tretieho cisárskeho rezu

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor. Mám 36 rokov, dve sekcie za sebou (oba razy pre nepostupujúci pôrod), druhá sekcia bola pred 7 rokmi. Počas nej sa ukázalo, že mám brušnú dutinu v hroznom stave - kvôli zrastom, ktoré mi vznikli po prvej sekcii. Podľa slov lekárov to bola náročná sekcia. Moja otázka znie... Ak by som otehotnela a mala tretiu sekciu, bolo by to pre mňa a dieťa veľké riziko? Pravdepodobne by som mala ešte horšie zrasty, však? ja viem, že vy ste zástancom prirodzených pôrodov, ale myslím, že v pôrodnici kam by som išla by mi automaticky robili sekciu. Preto prosím o odpoveď z pohľadu, že by som mala tretiu sekciu. Bol by to veľký risk, odporúčate mi zostať radšej pri dvoch deťoch? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  momentálne už odborné spoločnosti odporúčajú prirodzený pôrod aj po dvoch cisárskych rezoch, ale závisí aj na priebehu tých predošlých operácii.
  Určite by som odporučil ďalšiu graviditu, cisársky rez sa dá spraviť vždy, ak by bol problém, radi sa Vás ujmeme aj na našej klinike, prišli by ste pred termínom priamo k operácii.

 • Tehotenstvo a epilepsia

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň pán doktor, idem si sem pre radu, či by ste mi vedeli poradiť alebo máte nejaké skúsenosti s takými pacientkami ako ja. Ide o to, že sa liečim na Epilepsiu, momentálne som v prebiehajúcom 15 tt. Na epi užívam lieky Levetiracetam a Eslibon. Práve ten eslibon je podľa lekárov škodlivý pre plod, tak mi bol zmenený na Lamotrigin, no počas jeho užívania mávam zavraty, stavy dezorientacie, epi kŕče. Moja otázka znie, či ste sa stretli s pacientku ktorá Eslibon užívala počas celého tehotenstva a plod bol v poriadku. Alebo aspoň nejaké skúsenosti. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  eslibon je podozrivý z toho, že môže spôsobiť viacero druhov poškodenia plodu, všetko však je dokázané iba na zvieracích modeloch. Okrem niektorých vrodených vývojových chýb bol dokázaný aj vplyv na rast plodu, čo by práve hralo úlohu pri užívaní počas celej gravidity. Ale ja osobne s tým skúsenosti nemám a nie sú publikované relevantné údaje o humánnom podaní počas tehotnosti.

 • Schody

  , Autor: nisa

  Dobry deň pán doktor,

  Možno hlúpa otázka.
  Je problém chodenie po schodoch (poschodový dom) hore dole (cca20krat) počas 2 trimestra? Ak pociťujem tlak v podbrušku?

  A tiež sa chcem informovať ohľadom magnezia (magnerot) v prípade nízkeho tlaku magnezium ešte znižuje tlak je možné ho uzivat aj v takomto prípade?

  Ktoré magnezium odporúčate podľa zloženia?

  Vopred dakujem za odpoveď

 • Otázka

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý deň pán doktor,

  ja by som sa chcela opýtať.. už cca týždeň som otvorená na 4cm, momentálne možno aj viac neviem, nemám žiadne bolesti ani kontrakcie, pociťujem len tvrdnutia brucha, ale chcela som sa opýtať či je ešte bezpečný sex v tomto štádiu pri otvorení na 4cm, alebo sa tomu už radšej vyhnúť. Momentálne som 37+1. A ešte pre istotu, myslite že by to mohlo už vyvolať pôrod? Dakujem za radu a odpoved, prajem Vám ešte pekny deň :))

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri takto pokročilom náleze si viem predstaviť, že by vaginálny pohlavný styk už mohol spustiť pôrodnú činnosť, alebo viesť k predčasnému odtoku plodovej vody. Závisí však aj na tom, nakoľko je skrátený krčok a či je napätý vak blán. Pôrod v 37+1, ak sa spustí takto prirodzene už nepredstavuje pre dieťa nejaké vážne riziko.