Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň, pán doktor, chcem sa Vás opýtať:
1.viem, že zle odhadnutá dĺžka tehotnosti može ovplyvniť výsledky testov, ale chcem sa opýtať, či je v tomto odhade doležitý každý týždeň? Pretože ja som presvedčená o tom, že som tehotná o týždeń kratšie, než podľa Dr. výpočtov. Može mať teda aj tento týždeň vplyv na výsledok?
2. možem si teda zhrnúť informácie z pár prečítaných dotazov a odpovedí tak, že výsledok 1:100 je dovodom na AMC, a možno aj 1:200, a 1:300 a viac by ste už ale neriešil?
3. Dokladný UZV je (aspoň u nás, v ČR) v 20tt, čo je až po doporučenom termíne pre AMC, a preto nemožem použiť postup: najprv sa uistiť/zneistiť na UZV, a až potom riešiť podstúpenie AMC..
Ďakujem za odpovede na moje otázky. Mimochodom, som v 12tt.
Dobrý deň,
1. najpresnejší je stanovenie podľa prvého ultrazvuku v I. trimestry, to je presné
2. ak je vyššie riziko ako 1:100 navrhujeme matke amniocentézu, medzi 1:1000 a 1:100 je to tzv. šedá zóna, kedy sa robí doplňujúci ultrazvuk a prípadne amniocentéza,ak ju matka žiada
3.možete, amniocentéza sa dá spraviť do 24. týždňa a dokladný ultrazvuk sa dá aj pred 20: týždňom
vrámci tehotenského skriningu v 10 TT mi zistili zvýšenú hodnotu S_T4 - 174,0 Ref.medze (78,4 - 157,4) hodnota S_TSH vyšla v norme 0,880. Môže to podľa Vás súvisieť s tehotenstvom vzhľadom na dvojplodove tehotenstvo, alebo je potrebne hľadať príčinu inde? Vopred ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
nie som endokrinolog, hodnota mi príde hraničná bez vážnejšieho klinického významu, ale bolo by dobré, aby Vás odoslal Váš lekár k endokrinológovi, ktorý posúdi hodnotu T4.
Dobrý deň, som v 38w týždni a v rámci predoperačného vyšetrenia mi z krvného obrazu vyšli vyššie hodnoty sedimentácie erytrocytov 30 mm po 1 hod. Myslíte si,že je to problém? Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
áno je to veľký problém, ale našťastie nie pre Vás, ale pre celú spoločnosť.
Máte nevzdelaného lekára, ktorý nevie, že tehotným sa sedimentácie nemá robiť, pretože neprináša žiadne relevantné výsledky. Všetky tehotné majú vysokú sedimentáciu, pretože majú "redšiu krv" teda viac plazmy a relatívne menej krviniek, preto rýchle sedimentujú.
By ma zaujímalo, či sa to dal preplatiť poisťovni.
Dobry den pan profesor,
V ramci prvotrimestralneho skriningu mi robili skrining aj na preeklampsiu, kde mi vyslo zvysene riziko pre rozvoj PE (pred 32.t 1:740, pred 37.t. 1:62, po 37.t. 1:15). Zijem v Rakusku, tu mi odporucili uzivat kys. acetylsalicylovu 150mg 1x vecer, zacat pred 16. tyzdnom. Mam 29 rokov, je to moje prve tehotenstvo, nemam ziadne chron. ochorenia, v rodine sa preeklampsia nevyskytla. Pri merani v gyn. ambulancii mi namerali tlak 134/100mmHg (tesne po tom ako som dobehla na termin), inak pri merani doma mam tlak vzdy normalny, casto aj nizky. Chcem Vas velmi pekne poprosit o druhy nazor, odporucili by ste v mojom pripade uzivat anopyrin? Moze jeho uzivanie negativne vplyvat na dieta? Velmi pekne dakujem.
Dobrý deň,
prevencia preeklampsie aspirínom je jeden z najväčších vynálezov v pôrodníctve za posledné roky. Preeklampsia býva často spojená s rastovým zaostávaním plodu, ktoré má následky na jeho zdravie na celý život a my máme šancu to ovplyvniť ešte pred pôrodom. Žiaľ na Slovensku sa tento skríning rutinne nerobí, pretože naše zdravotníctvo a hlavne pôrodníctvo je cca. 20 rokov za Európou. Zato vyšetrujeme často rubeolu, hoci sme všetci proti nej očkovaní a v populácii sa nevyskytuje :)
Určite Vám aspirín odporúčam.
Dobrý deň, som v 14. týždni gravidity a mám v rámci virózy veľmi silný dusivý kašeľ. Bylinkové sirupy, pastilky, cibuľa a iné babské rady nezaberajú. Hlavne v noci prebdiem pre kašeľ aj 2 hodiny. Je možné si dať aspoň na noc Robitussin antitusikum? Ďakujem za odpoveď.
Vážený pán prednosta, dobrý deň. Som v 33. tt. tehotenstva s diagnózou placenta praevia centralis, podozrenie vyslovené na druhotrimestrálnom USG, odvtedy bez zmeny. Opakovane som zaznamenala menšie špinenie, niekoľko epizód slabého krvácania - prvá epizóda v 27. týždni tehotenstva. Podľa USG biometrie dieťa rastie primerane, dokonca je oproti termínu podľa LPM o pár dní väčšie. Užívam p.o. progesteron 2x200 mg, Dicynone 3x denne, Ascorutine 3x denne, pre tonizácie magnézium 3x2 tablety, kyselinu listovú a substitúciu omega 3 a 6 MK. Od prvého krvácania mám nariadený prísny kľudový režim, zatiaľ doma, plánovaná je preventívna hospitalizácia po ukončení 34 gt. Snažím sa stravovať racionálne, neprejedám sa, pijem dostatok tekutín, nakoľko pred graviditou, aj počas nej som bola výrazne športovo aktívna kým nezačali komplikácie. Okrem toho mi zistili nefrolitiázu pravej obličky, hydronefróza 1-2. stupeň, sporadicky ma potrápia nočné koliky, ale to sa nejako dá zniesť. Je to moje prvé tehotenstvo, v úvode som mala váhu 50 kg. Trápi ma ale vyšší váhový prírastok, doposiaľ cca 15 kg. Može to mať súvis s hormonálnou substitúciou? Bojím sa dekondície po pôrode, nakoľko mám nariadený kľud na lôžku už 6 týždnov. Mala by som nejakým spôsobom regulovať stravu/príjem tekutín, alebo sa mám spoliehať, na to, že po pôrode kilá pri obnove pohybu a prerušení hormonálnej substitúcie pôjdu dole?
Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
nechcem narúšať terapeutický proces, ale prísny kľudový režim nebol dokázaný ako prínosný pri placente praevia. Krvácanie sa pri nej spúšťa pri remodelácii krčka maternice, čo nemá nič spoločné s námahou. Aj to kvantum liekov je sporné, ale neuškodí.
V každom prípade u nás v Ružinove by ste mala normálny režim v rámci PN, hospitalizáciu v 34. týždni nariaďujeme iba v prípade, ak má tehotná problém s dojazdom do nemocnice alebo je tam podozrenie na vrastenú placentu do maternice. Inak ponechávame rodičky doma a ukončujeme tehotenstvo plánovane v 38. týždni.
Určite sú potrebné aspoň prechádzky po byte a cvičenie s nohami, a vyšší príjem tekutín, nech nedostanete trombózu.
Pre skvalitnenie poskytovaných služieb používame cookies. Ďalším pokračovaním prehliadania na portáli
súhlasíte s Pravidlami používania
portálu MAMA a Ja.
Prihlás sa na odber newsletter
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: