Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Cukrovka - cisarsky rez alebo prirodzeny porod?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcem sa spytat na Vas nazor. Som diabeticka na inzuline (cukrovka 1typu, nie gestacna), 27 tt, 38 rokov, prvorodicka, v tehotenstve som bola viac krat hospitalizovana s masivnym krvacanim a hroziacim potratom (hematom). Moj gyn. mi povedala, ze budem rodit prirodzenym sposobom v 38 tt, ze mi daju vyvoolavacku. Neviem si to prakticky dobre predstavit, kedze beriem 4x denne inzulin a musim sa vtedy najest, ako budem mozno aj par dni kym zaberie vyvoalavacka bez inzulinu a bez jedla. Ja o hlade vydrzim :-), len sa bojim aby dietatko nebolo ohrozene hypoglykemiou, a ci porod v mojom veku zvladnem aj prirodzene. Doteraz mi moja diabeticka tvrdila, ze v mojom stave budem urcite rodit cisarskym rezom. Ja osobne sa bojim obidvoch typov porodu, ale pri cisarskom sa mi zda mensie riziko pre dieta. Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samotná cukrovka nie je indikáciou na cisársky rez, počas vyvolávania porodu nemusíte hladovať, u nás dovoľujeme pacientkám ľahké jedlo počas porodu celý čas.
  Okrem toho sa dajú hladiny glykémie korigovať infúziami.
  Vedenie porodu však závisí aj na iných okolnostiach, náleze na čípku, polohe plodu, velikosti plodu a tak.