Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • skrateny krcok maternice

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor,
  som v 22 tt, dnes ma prepustili z nemocnice, bol som hospitalizovana kvoli skracovaniu krcka maternice, vraj bol na 1 cm, podla ultrazvuku 4 cm, tvrdlo mi brucho. Robili mi serklaz, mam lezat a vyhybat sa fyzikej namahe. Myslite, ze by sa moj stav mohol skomplikovat? v nemocnici ma len strasili potratom, ale nikto mi objektivne nepovedal ake su moje vyhliadky do buducna. Ak by mi tvrdlo brusko aj nadalej, co sa moze stat?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri tvrdnutí brucha sa serkláž nesmie robiť, lebo stav iba zhoršuje.
  Ale predpokladám, že Vám nič nehrozí, ak je čípok dlhší meraním ako 25 mm, tak je to normálne. Sa divím, že ešte niekde robia serkláž.

Podobné otázky

 • tlak v pošve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň som v 23tt a asi 2 dni cítim tlak v pošve beriem magne B6 3x1 tabletu je tu riziko predčasného pôrodu keď pani doktorka pri vyšetrení mi hovorí že mám skrátený krčok maternice hrdlo uzavreté sakrálne do 2 cm dakujem za odpoveď

 • Ranka na maternici + polip

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.

  Vážený pán doktor, pred 2 mesiacmi som bola na preventívnej prehliadke a gynekológ mi našiel ránku na maternici a polyp o veľkosti 0.5 cm. Bola mi robená cytológia, ktorá je OK: Ja som v júny otehotnela. Aký to môže mať dopad na priebeh tehotenstva? A ešte jedna otázočka. Pri prvom tehotenstve som mala skrátený krčok maternice, bola som hospitalizovaná 18 dní, brala som magnézium inj. no krčok sa aj tak skrátil o 0.5 cm. Nakoniec som porodila v termíne. Dnes som sa dočítala, že skracovanie krčka po 32 týždni je nebadateľné, takže treba vydržať do 32.týždňa a potom všetko bude OK. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  polyp a ranka nevadia.
  Čo sa týka predčasnéh pôrodu, skracovanie krčka je veľmi nepresný ukazateľ, naprostá vačšina žien ktoré majú "skrátený" krčok neporodí predčasne.

 • Skrátený krčok maternice

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať či je možné aby som donosila svoje dieťatko ked mám od 25.týždna skrátený krčok maternice na 3cm a ešte k tomu je aj mäkký. Teraz som v 27.týždni a bábo ma búcha čoraz viacej ale skoro stále len dolu. Pravidelne, najviac večer mi tvrdne brucho, a môj gynekolog mi naordinoval len magnézium 3 krát denne po dve tabletky. Je to môje prvé tehotenstvo.Vopred ďakujem za odpoveď.

 • Tvrdnutie bruška, predčasné otváranie krčka maternice

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  v 25. tt ma hospitalizovali kvôli tvrdnutiu bruška. Môj stav sa zlepšil a po dvoch týždňoch ma pustili domov. Týždeň po tom - v 28 tt. som mala skrátený krčok maternice a začala som sa aj otvárať - po vnútornu bránku. Cervix skóre som mala 5, maximálna povolená tolerancia v tomto týždni je 3. Čo to znamená, určite budem mať predčasný pôrod? Ako môžem tomu zabrániť? Čo mám robiť, aby som aspoň do 38. týždňa neporodila? Samozrejme teraz ležím skoro celé dni, len na potrebné kontroly chodím. Ak veľa budem oddychovať, môže sa krčok maternice znovu zatvoriť?
  Ďakujem za odpoveď
  S pozdravom
  Marianna