Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • farbenie v 26.tg

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  som v 26.tg, je to moje druhé tehotenstvo, prebieha bez komplikácií, nemám nijaké bolesti, nevoľnosti, len také maličkosti - kŕče v lýtkach, roztržitosť, sem-tam pálenie záhy. Jednoducho pohoda. Preto ma veľmi prekvapilo, keď som si na nohavičkách našla minulý štvrtok tmavohnedú krvnú zrazeninku asi vo veľkosti 10 centov a neskôr to pokračovalo bledučko ružovým výtokom - nič hrozného, bolo to v nepatrnom množstve a úplne bez bolestí, či svrbenia. Hneď som sa teda objednala k svojmu lekárovi, ktorý ma na druhý deň prijal - UZV ukázal, že bábätko je v poriadku, aj krčok maternice je ok. Pri palpačnom vyšetrení lekár tiež nespozoroval nijaký problém, dokonca ani ten ružový výtok som v tom momente nemala (hoci doobeda som trošku nohavičky znova zamazala a objavila sa znova aj maličká tmavohnedá hustá škrvna).
  Dieťatko cítim takmer neustále, je to živé striebro, takže to ma upokojuje, že viem, že žije a dúfam, že je teda aj v poriadku (nedávno som absolvovala nadštandardné 4D sono a neukázal sa nijaký problém).
  Môj lekár - s ktorým som mimochodom veľmi spokojná a dôverujem mu - mi teda predpísal MACMIROR 500, vraj mám asi nejaký infekt... V stredu veer idem na kontrolu. Farbenie prestalo už po podaní prvej globulky a viac sa nevrátilo, ani tie tmavohnedé škrvny sa neobjavili.
  Momentálne sa snažím dodržiavať absolútny pokoj, polihujem, oddychujem, dokonca synčeka si na týždeň vzali starí rodičia, aby som to poriadne vyležala a aj môj manžel mi veľa pomáha...

  Zaujímal by ma Váš odborný názor na celú túto situáciu, čo to mohlo byť, čo mala znamenať tá tmavohnedá zrazeninka a farbenie, ako tomu môžem predchádzať, mám dodržiavať pokoj na lôžku až do pôrodu? A aký to celé môže mať vplyv na našu bábiku - nehrozí mi nejaký predčasný pôrod alebo nejaké problémy s placentou, či maternicou, ktoré by ohrozili alebo akokoľvek poškodili dieťatko?

  Za Vašu odpoveď už vopred ďakujem,

  Viktória

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zdrojom zakrvácania mohla byť
  sliznica pošvy
  sliznica krčka
  placenta
  plodové obaly.
  Takže takto sa naozaj nedá zistiť o čo ide, v každom príapde, ak sa to neopakuje a nezhoršuje, tak je veľká šanca, že sa nič zlé nedeje. Takté jedno zakrvácanie samozrejme plod neohrozuje, iba ak by ste sa znovu rozkrvácala, vtedy by bolo podozrenie na odlučovanie placenty.