• Rh faktor

    Dobry den, pan doktor,
    som v 7.tyzdni gravidity, cakam druhe dieta (je to aj moja druha gravidita, Ab ani interr. som nemala). Mam krvnu skupinu 0 Rh-, manzel 0 Rh+. Prva gravidita prebehla bez tazkosti, syn je 0 Rh+, mal novorodenecku zltacku, Coombsa mal negativneho. Kedze som rodila sekciou, dostala som 2 davky Rhegy. Predpokladam, ze manzel je geneticky DD. Chcem sa spytat, ake mam riziko, ze sa u mna teraz rozbehne imunitna reakcia, kedze babo je skoro s istotou Rh+? Vsade sa len docitam, ze po prvom porode sa pichne Rhega a je po probleme, no ja to tak jednoducho nevidim. Zaroven sa chcem spytat na Vas nazor na preventivne podanie Rhegy v 29 tyzdni. Dakujem za Vas cas.

    Dobrý deň,
    riziko izoimunizácie po podaní Rhegy je minimálne, skoro nulové, osobne som sa ešte nestretol so ženou, ktorá by si i po podaná Anti D globulínu tvorila protilátky. Ale ako všetko v medicíne, nič nie je 100%, preto sa Vám budú odoberať protilátky, či náhodou ste predsa nezačala tvoriť protilátky, ale riziko je minimálne.
    V niektorých krajinách sa podáva Rhega aj vrámci gravidity, avšak farmakoekonomické štúdie tento zvyk nepodporili, je to aj preto, že by sa mala podať iba malá dávka 75 ug, a táto sa už nevyrába. V Českej republike tiež nepodávame počas nekomplikovanej gravidity Anti D. Inak toto podanie je skor prevencia pre ďalšiu /vo Vašom prípade 3./ graviditu.