Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • ovu a prl

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Uz som sa docitala ze ked mam zvyseny prolaktin ze to brani ovulacii. Ale ja si myslim ze ju mam,pretoze ma v strede cyklu boli podbrusko a aj spinim. Takze ovulacia mi asi prebieha.Ci mozem mat ovulaciu aj bez vajicka???????????? Aj moja mudr. ma poplietla, najprv mi povie ze treba brat lieky na znizenie a potom ze vsak mam ovulaciu,tak mozno asi nemusim.Moj prolaktin sa dlhodobo pohybuje okolo 1000. Laboratorne hodoty su od 0-600. Takze o 400 niekedy 350 ho mam zvyseny. Bol mi odoberany v klude,2 hod. po prebudeni. Su nejake studie kde je potvrdene od kolkych hodnot je uz problem otehotniet???? Viete mudr mi predpisala Norprolac,ale aj tam sa uvadza ze nie su studie aky to ma vplyv na plod.Mam na vas trosku viac otazok,ale prosim odpovedzte mi . Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade, neviem, ako dlho sa snažíte otehotnieť. Liečba by mala byť podaná minimálne až po roku snaženia.
  Bolesti v podbruší ešte neznamenajú, že máte ovuláciu, na druhej strane vyšší prolaktín zákonite nemusí blokovať každú ovuláciu.
  Zvýšený prolaktín býva aj sekundárne pri niektorých iných ochoreniach, ktoré bránia otehotneniu, preto Vám nemožem na otázky jednoznačne odpovedať.