Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vysetrenia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor.som v 35tt a chcela by som sa spytat ohladne vysetrenia prietokov,mne nic nebolo take robene a ani ma nikto nikam neposielal.kedy sa toto vysetrenie vlastne robi?ja mam totiz divneho gynekologa.este stale ma nevysetruje zo spodku,ked mu poviem,ze mam tlaky na spodku,povie ze je to normalne,ked mu poviem,ze mam vytok a stale mokre nohavicky mi na to povie,ze to sa len premastujem aby dieta islo lahsie von a nic viac.(a este ked mi beru krv na protilatky tak si musim kupit skumavku :))) to som este nevidela) ma stym stve,ale uz ho nechcem teraz na konci tehotenstva menit.na CTG idem 30.9.09 aj to ma objednali z nemocnice a moj mi ani nepovedal,ze na to mam ist.da sa poziadat potom v nemocnici,aby mi tam spravili gynekologicke vysetrenie,kedze moj gynekolog je mimo?dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prietoky nie sú skríningové vyšetrenie ale indikované a správne sa robí vtedy, ak vznikne podozrenie na rastové spomalenie plodu.
  Sú však niektorí kolegovia, ktorí ich robia ako "skríning" čím samozrejme zbytočne zvyšujú náklady starostlivosti a hlavne zbytočne stresujú a strašia pacientky, alebo ich cpú neúčinnými liekmi.
  Prietoky sa u zdravo vyvíjajúceho plodu nemusia robiť.
  Osobne som za to, aby si pacienti bežné vyšetrenia platili, pretože poistenie, je poistenie, a je na to, aby mi zaplatilo keď sa rozsekám v aute, alebo keď dostenem nejaké závažné ochorenie, kde liečba stojí miliony.
  Skúmavky by som predával aj ja, ale Češi sú komunisti a chcú všetko zdarma :).
  Ak je Váš gynekológ mimo, mal by mať zástup, ale myslím, že Vám poradňu spravia aj v nemocnici.

Podobné otázky

 • Väčšie bábätko a sekcia

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, dnes som bola na kontrolu placenty a prietokov v specializovanom centre. Podľa utz sa zdá, že je všetko v poriadku. Akurát bábätko je vraj o 11 dni väčšie. Aktuálne som 29+4 a bábätko ma veľkosť na 31+2 (1750gr). Čaká ma plánovaná sekcia kvôli očnej diagnóze, aj prvé dieťa šlo sekciou). V prípade, že je bábätko väčšie, robí sa sekcia o ten počet dni skôr? Povedali, že placenta starne primerane k veľkosti bábätka. Tomu som nerozumela… ????
  (Prve tehotenstvo som mala ukončené sekciou naplánovanou len 4 dni pred termínom. )

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  očná indikácia k cisárskemu rezu sa už nikde na svete neuznáva. Ale ak už Vám ju raz urobili, je jasné, že asi sa nerozhodnete rodiť prirodzene. Ale ak by ste sa rozhodli, prídite k nám do Ružinova, bez problémov aj po cisárskom reze porodíte prirodzene.
  Ostatné čo Vám povedali (ak ste to nepoplietla) sú nezmysli. Ultrazvukovo namerané hodnoty sa vzťahujú k priemeru k danému týždňu a je asi jasné, že nikto nie je priemer, každý sme iný.
  Termín pôrodu sa stanovuje podľa prvého ultrazvukového vyšetrenia v 10 - 13. týždni a nesmie sa potom meniť, lebo potom už plody rastú prísne individuálne. Ak Vám budú robiť znova cisársky rez, určite sa nesmie vykonať skôr ako 7 dní pred stanovením termínu podľa prvého ultrazvuku, lebo pre deti je nepriaznivé ak sa rodia plánovaným cisárskym rezom a situácia sa výrazne zhoršuje, ak sa rodia výrazne pred termínom.

 • Stres

  , Autor: Hana_456

  Dobry den, mam otazku. Skodi nejakym sposobom embryu,/zarodku resp.samotnemu tehotenstvu, ak v priebehu 3-4-5tt som zazivala stres ci v praci alebo kvoli vysetreniam ,mala som vypäte obdobie, ..teda hlavne este pred samotnym vynechanim MS..mam z toho vycitky a taktiez aj alkohol pocas ovulacie a 3tt ked som o tehotenstve este netusila boli sme na dovolenke tak ho bolo trocha viac ako bezne…malo toto vsetko nejaky vplyv?? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto bežné stresy zárodku neubližujú, nebezpečné sú vážne chronické stresy, ako napríklad vojnový konflikt, alebo hladomor.
  Alkohol je nebezpečný, ale ak by sa plod takto poškodil na začiatku, určite by sa potratil, ak sa nepotratil, nebol poškodený.

 • Zvýšená sedimentácia erytrocytov

  , Autor: Kiki03

  Dobrý deň, som v 38w týždni a v rámci predoperačného vyšetrenia mi z krvného obrazu vyšli vyššie hodnoty sedimentácie erytrocytov 30 mm po 1 hod. Myslíte si,že je to problém? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno je to veľký problém, ale našťastie nie pre Vás, ale pre celú spoločnosť.
  Máte nevzdelaného lekára, ktorý nevie, že tehotným sa sedimentácie nemá robiť, pretože neprináša žiadne relevantné výsledky. Všetky tehotné majú vysokú sedimentáciu, pretože majú "redšiu krv" teda viac plazmy a relatívne menej krviniek, preto rýchle sedimentujú.
  By ma zaujímalo, či sa to dal preplatiť poisťovni.

 • Nesedia týždne s veľkosťou

  , Autor: Vanis

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať som v týždni 22+1 podľa poslednej menštruácie aj ultrazvuku to tak do nenadávna bolo no bábätko je o 5 dni menšie znamena to že Som normálne 22+1 alebo je tam aj rozdiel v týždni ?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ste v takom týždni, ako Vám stanovili na základe prvého ultrazvukového vyšetrenia v tehotnosti (do 13. týždňa). 5 dní rozdiel by mal byť ešte v štatistickom rozmedzí normy aj v 22. týždni.

 • Odtok plodovej vody

  , Autor: Viera1009

  Dobry den,pan profesor. V poslednej dobe rano vzdy po vymoceni sa mi objavi silny vodovy vytok,az mam uplne mokre spodne pradlo. Moc to nie je. Obavala som sa ci to nie je plodova voda ale ta by odtekala stale nie? Nielen rano. Pocas dna sa mi nic take nedeje,vytok mam klasicky biely. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  odtok plodovej vody je málo pravdepodobný, ale bez vyšetrenia sa nedá zistiť pôvod výtoku. Je možné, že sa Vám v noci nahromadí v pošve sekrét a ráno keď vstanete je hojnejší. Ale pre istotu si ráno dajte vložku a keď bude nasiaknutá, navštívte svojho lekára.