Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nedostatok plodovej vody

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, bola som na ultrazvuku v 30tt a lekárka mi povedala, že mám málo plodovej vody, chcela by som vedieť čo to znamená, keďže od nej som sa nedozvedela nič.
  ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1. množstvo plodovej vody sa veľmi ťažko posudzuje, jednému lekárovi sa zdá malé, inému sa rovnaké množstvo zdá ako primerané.
  2. ak však mala Vaša lekárka pocit, že máte málo plodovej vody, určite Vás mala poslať na ďalšie ultrazvukové vyšetrenia, na vyššie pracovisko
  Jej postup mi príde zvláštny, načo Vás straší, ak potom z toho nevyvodí dosledky. Je načase uvažovať o zmene lekára.

Podobné otázky

 • Anhydramnion

  , Autor: VK333

  Dobrý deň, na Sone v 20.TT mi bol zistený nedostatok plodovej vody= anhydramnion, týždeň som ležala v nemocnici nasadili mi ATB, mierne zvýšené CRP sa upravilo, ale plodová voda sa za ten týždeň vôbec neudržala, stále odtekala. Ostatné výsledky sú dobré. Plod vyzerá byť podľa sona zatiaľ vývojovo v poriadku, viem aké sú tam zlé prognózy pre ďalší vývoj. Chcem sa spýtať, aký postup Resp. riešenie by ste navrhovali. A či je tam možnosť, predčasného ukončenia tehotenstva do 24.Tt z dôvodu anhydramnionu a zlej prognózy. Za odpoveď vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno, predčasný odtok plodovej vody pred životaschopnosťou plodu je u nás jedna z indikácií ukončenia tehotnosti, pretože okrem veľmi nepriaznivej prognózy pre plod plod pri nedostatku plodovej vody (nedostatočný vývin pľúc), hrozí aj infekcia matky (viď poľské prípady).
  Lekári by mali s Vami (a s partnerom) podrobne prekonzultovať všetky možnosti, jedna z nich je aj ukončenie tehotnosti.

 • Dobry den

  , Autor: andrea12737

  Dobry den prajem,
  v 30tt mi na sono vysetreni zistili zvysene prietoky (0,84) pre ktore som si v nemocnici odlezala 3tyzdne. Domov ma pustili s prietokami 0,74. Velmi sa vsak obavam porodu, raz mi hovorili ze to pojde aj prirodzene ved preco nie ked sa to upravi-s tym sa ratalo. To je vsak u mna nemozne, a teraz neviem ci budem moct rodit prirodzene, nik mi na to nechcel odpovedat s presnostou. Co som sa pytala zien kt. boli po sekcii ze preco tak 2 z nich mi povedali ze mali vysoke prietoky, tak lekari uprednostnili sekciu. Preco? Ak bude potrebna sekcia, chcem si zazmluvnit dr. Dakujem za odpoved.
  Andrea Bugosova.(34tt)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prietoky sa nedajú liečiť. Je to úplny nezmysel. Zlepšenie prietokov je normálne, postupom tehotnosti klesá rezistentný index u všetkých tehotných.
  Samotné prietoky nič neznamenajú, doležité sú iba v prípade, kedy sú iné príznaky nedostatočnej funkcie placenty - zaostávanie v raste plodu a nedostatok plodovej vody.
  Osobne by som uvažoval o zmene nemocnice.