Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,068 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • kvalita spermii pri otehoteneni

  , Autor: aajanka

  Dobrý deň pán doktor, prečítala som si skoro vsetky mozne otazky a vase niektore aj vtipne odpovede na problemy tehotnych. Pridavam aj ja zopar otazok, ktore som nenasla v diskusiach.


  1. chcem sa spytat ako moze kvalita spermii ovplyvnit vyvoj dietata - napr. ak sme celu noc v piatok prezurovali (alkohol, cigarety - moj partner fajci ... a pod. ) a v sobotu rano sme sa milovali a zostala som tehotna ... no a potom som takto zurovo travila vikedny pocas prvych tyzdnov tehotenstva a obcas sme si aj cez tyzden zvykli dat vecer pohar cerveneho vina, kym som to samozrejme nezistila (v 4 tyzdni som zistila ze som tehotna)

  2. v 16 tt. mi robili 1. screening (krv, ultazvuk ...) - vsetko mam v poriadku. Je mozne, ze moje dieta moze mat nejake poruchy ktore screening nezachytil, v zmysle nasho nezodpovedneho zivota pri otehoteni ? a teda aj pocas prvych tyzdnov tehotenstva? napr,. nejake alergie? alebo poruchy imunity v neskorsom veku? alebo precasny porod a pod.? vzhladom aj moj vek - 30 rokov.

  dakujem pekne a zelam pekny den
  Jana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neverím, že sú ešte otázky, ktoré sa v tých 7000 nevyskytli.

  1. fajčenie síce znižuje kvalitu spermii ale skor v zmysle zníženej plodnosti, na zdravie potomka fajčenie chlapa nemá vplyv (iba po narodení, pasívne fajčenie), najzdravšie deti sa plodia vždy po dobrom žúre. občasné popíjanie neškodí

  2. skríning zachycuje iba Downov syndrom, Edwardsov syndrom, Patauov syndrom a rázštep chrbtice či bruška, toto všetko nesúvisí s Vašim hýrením. Ostatné veci čo uvádzate sú nezávislé od toho a nie sú závislé ani od nezodpovedného života :)