• placenta a váha plodu

    dobrý den.
    pán doktor chcem sa opýtať, či udaje mier dieťatka z biometrie su len orientačné alebo sa ich Dr.velmi držia.Nejak som sa nedočkala odpovede gynekologa na sone v nemocnici:( som v 34tt podla termínu porodu a na posl sone v pond to vyšlo 30tt a priemer hmotnosť babiky 1512.Tak sa chcem opýtať či je to normál alebo moc malinké a je možné že mi posunú termín na neskor?mám už dve deti a ich por hmotn bola 3kg aj pár deka.
    Ešte sa chcem opýtať od začiatku tehu mám nízkoplacentu stále vraveli že sa vytiahne ale nevytiahla sa.na predposl sone mi napísali že okraj 19mm od bránky a teraz už zasahuje Dr-napísal plac.praevia marginalis.je možné že sa posunula nesprávnym smerom a teda som už teraz fakt vážny kandid na sekciu alebo sa to može ešte posunúť?
    k mojmu dr.idem až o týžden tak preto sa informujem..Ďakujem

    Dobrý deň,
    rozmery sú orientačné a sledujeme hlavne ich dynamiku a symetriu. Doležité sú v I. trimestry, kedy sú najpresnejšním ukazateľom veku plodu. Termín sa podľa neskorších ultrazvukových vyšetrení neposúva, bola by to hrubá chyba.
    Ak v 34. týždni je plod veľký ako 30. týždeň tak to je varovné, je pravdepodobné, že plodu nefunguje placenta a zaostáva o mesiac v raste. Potreba je zhodnotiť jeho symetriu (najčastejšie dieťa chudne na brušku), množstvo plodovej vody a prietoky. V 34. týždni je odhad 1512 trochu málo a naozaj by som zhodnotil termín podľa prvého ultrazvuku a zhodnotil by som symetriu plodu.
    Placenta sa smerom k bránke nezvykne posunúť, zrejme zostáva u branky, ak zostane 19 mm od nej je pravdepodobné, že budete rodiť cisárskym rezom.