Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Hygiena

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor, polozim Vam trochu zvlastnu otazku: Som v 19 na prelome 20 tyzdna tehotenstva a budem nutena umyvat sa na intymnych miestach par dni mineralnou vodou. Konkretne znackou Terra. Co si o tom myslite? Nevznikaju tak nejake zarodky infekcie? Je to pre mna nebezpecne?Alebo to radsej nemam robit? Ale cim sa mam potom umyt, ked voda nebude k dispozicii?Poradte mi prosim nieco. Dakujem. Diana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takú reklamu si firma Terra ani nezaslúži :)
  Minerálky sú v podstate normálna voda a preto je to rovnaké, ako keby ste si intímne miesta umývala vodou z vodovodu, existujú aj vlhčené obrúsky na intímne miesta, na časy núdze sú ideálne.
  Mne sa napríklad osvedčili teraz na Pohode.

Podobné otázky

 • Otázky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer.
  Som 26. týždeň tehotenstva a v poslednom čase som sa asi až prehnane zamerala na hygienu zo strachu pred roznymi infekciami. Sama si uvedomujem, že to preháňam, pokúšam sa s tým niečo robiť, no zaujímalo by ma, či extrémnou hygienou neoslabujem budúcu imunitu mojmu dieťatu, vraj matka odovzdáva dieťatu protilátky a stretom s mikroorganizmami sa imunita posilňuje, je to pravda, či na tom nezáleží?
  Ešte otázka, može sa novorodenec nakaziť listeriozou, napríklad ak vloží do úst kontaminovaný predmet - v kuchyni napríklad? Alebo je prenos možný naozaj len potravou/ vačšou dávkou/?
  Veľmi pekne ďakuje za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí čo je pre Vás prehnaná hygiena, niektoré opatrenia sú už príznakom neurózy, či psychopatie, ale plod to neohrozuje, iba to obťažuje okolie.
  Listéria sa prenáša naozaj veľkou dávkou baktérii, nutno je prehltnutie infikovanej stravy.