Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Váha

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor. Mám k vám jednu otázku som v 34. tt a váha môjho babätka je 1800g. Není to málo? Na vašej stránke som sa dočítala, že dieťa v 34.tt by malo mať približne 2200g. Môžem ja nejako ovplyvniť, aby začalo viac priberať?

Podobné otázky

 • Kilá v tehotenstve

  , Autor: andreatak

  Dobrý deň, mám na vás otázku ohľadom môjho tehotenstva a mojej hmotnosti. Mám 165 cm a momentálne vážim 85 kg, čo znamená, že mám obezitu. Pred tým, ako som otehotnela, som plánovala schudnúť. Teraz som v druhom mesiaci tehotenstva a chcela by som vedieť, ako by som mala pristupovať k svojej hmotnosti a výžive počas tehotenstva. Koľko kilogramov je bezpečné pribrat v mojej situácii? Je možné, alebo odporúčané dodržiavať nejakú formu diéty alebo obmedzenia kalórií počas tehotenstva? Ako by som mala upravit svoj jedálniček, aby bol vyvážený a zdravý pre mňa a moje bábätko? Ďakujem vám za odpoveď a rady.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  to je vynikajúca otázka, pretože obezita je najčastejšou preexistujúcou chorobou, ktorá má výrazný vplyv na priebeh gravidity. Nadváha a obezita matky zvyšujú riziko vysokého tlaku aj cukrovky v tehotnosti, dokonca ovplyvňujú aj celoživotné zdravie novorodenca. Existujú tabuľky, koľko by mala žena pribrať na váhe aj podľa pôvodnej hmotnosti, dajú sa nájsť na internete. Vo Vašom prípade by bolo ideálne pribrať maximálne 9 kg. Všetko sa dá dosiahnuť úpravou stravy a správnym pohybovým režimom.
  Čo sa týka stravy, môžete sa obrátiť aj na profesionálnych výživových poradcov, napríklad spoločnosť PLANEAT, ktorá pripravuje jedálne lístky pre zdravých ľudí, alebo podľa rôznych diagnóz. Rovnako pripravia jedálne lístky aj pre tehotné ženy s obezitou. Poistenkyne Dôvery majú u nich zľavu.

 • Vyvolanie pôrodu

  , Autor: Nika31

  Dobrý deň pán doktor som po ivf Ket 2.2.2023 som 36+2tt dnes som bola na poradni u svojho gynekológa podľa biometrie mi vychádza 37+4 tt váha je 3332g v správe mám napísané plánovanie programovaneho pôrodu po 38 tt vzhľadom na EFW. Že má väčšiu hlavičku aj bruško a že o týždeň dva môže mať o kilo viac a že v termíne by som ho nevytlacila cez 4 kg.termin porodu mám 24.10. Mám sa o týždeň dostaviť do poradne.Mozem odmietnuť vyvolanie pôrodu moc s tým nesúhlasím.?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samozrejme, pretože je to celé nezmysel. Už to, že niekto napíše "programovaný pôrod" pri indukcii, ktorá má podľa neho medicínsku indikáciu je nezmysel.
  Veľké plody nie sú obvykle dôvodom na indukciu, a ak sa indukcia prevádza bez riadnej príčiny, musí sa robiť vždy až po 39. týždni! (to znamená 7 dní pred termínom a neskôr). Proste indukciu odmietnite.

 • Prietoky

  , Autor: NikaBartkova

  Dobrý deň, som v 38tyzdni 37+4 a pán Doktor mi povedal ze sú zlé prietoky RI 0,68
  AFI 11
  FHR 126
  maličký ma 2615g a predpísal mi oxyphilin.
  Je to až také vážne? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  z týchto údajov môžem iba orientačne niečo posúdiť, lebo nemám podrobné miery plodu. Váha plodu je na dolnej hranici normy (10. percentil), rovnako aj prietoky sú na hranici normy (95. percentil). V tomto prípade stačí opakované meranie o 14 dní. Oxyphilin je slovenský folklór, nikde na svete sa pri poruche prietokov nepodáva, je to taká naša stará tradícia, ale nebojte sa neškodí to, hoci to absolútne neúčinkuje.

 • Protopic mast

  , Autor: Asti

  Dobry den,
  Mam otazku ohladne maste Protopic (tacrolimus, kalcineurinovy inhibitor). Citala som rozne studie, viacero z nich nenaslo ziaden negativny vplyv na plod, neviem teda, ci je len u nas tak demonizovany. Preco sa pytam: som atopik, v 34tt a na rukach sa neviem zbavit dvoch malych lozisk ekzemu. Kortikoidy od koznej zaberu len na chvilku a potom ta koza znova popraska a kedze uz jedno dieta doma mam, popraskana a zapalena koza na rukach nie je velmi prijemna. Kozna mi tuto mast nechcela davat v tehotenstve, a hoci mi ostala nejaka este spred teho, tak ju nepouzivam, aj ked vaham, lebo na tie ruky by mi pomohla. Mate pacientky/rodicky, ktore ju pouzivaju? Myslite ze je to pri lokalnom pouziti bezpecne? Vdaka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pozeral som štúdie, tacrolimus sa podáva aj celkovo ženám po transplantácii obličiek aj počas tehotnosti, a nebol dokázaný výskyt závažných vrodených vývojových chýb, iba častejšie pôrod detí s menšou hmotnosťou, čo však môže byť dôsledok základného ochorenia.
  Pri podaní v masti sa do krvi vstrebáva ale hladiny sú rozdielne. Americká FDA ho zaradila do skupiny C, takže sa môže podať iba vtedy, ak benefit preváži riziká, pretože pri pokusoch na zvieratách boli zaznamenané účinky na plod, u ľudí však chýbajú jasné dôkazy o škodlivosti. Ja osobne nepoznám tento liek, ani nemám tehotné, ktoré by sa mi zverili, že ho brali.

 • Váha plodu

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň

  Je váha plodu 675g v 25tt v poriadku? Ďakujem