Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • chlieb

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer chcem sa opýtať som v 29 týždni teh. a nejako som si nevšimla že na chlebe ktorý som ziedla bola asi plieseň zbadala som to až neskor na dalšom chcem vedieť či to može nejako uškodiť plodu dakujem

Podobné otázky

 • toxoplazmoza,listerioza?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den Pan Doktor,
  chcela by som sa opytat:
  som v 29tyzdni tehotenstva a mam dost velky strach z toxoplazmozy,kedze som ju este neprekonala..
  dnes som si krajala na elektrickom krajaci chlieb,az neskor som si vsimla,ze na nom muz pred nedavnom krajal cibulu a mrkvu,ktore boli predtym olupane(no na nervy z toho chlapa,neda si vysvetlit,ze je to urcene len na krajanie chleba,on ma povazuje za prehnane hygienicku).moja otazka znie,ci je mozne,aby nakaza presla na chlieb a ja som sa tak mohla pripadne nakazit,dakujem za odpoved,pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý den,
  riziko nákazy je nula. Prosím Vás, skoro všetky tehotné občas čistia mrkvu, občas lúpu cibuľu a spracúvajú surové maso. Potom si ruky utrú do utierky na riady a predstavte si, riziko toxomplazmózy je strašne malé, ročne je to iba pár prípadov. Aká je pravdepodobnosť, že mrkvu z Carfuru, ktorá sa dováža z holandských sklenníkov okaká nakazená holandská mačka ?
  Okrem toho nákaza po 30. týždni je už málo riziková z poškodenia plodu. Preto sa nestresujte.
  Mňa iba zaujíma technicky ako sa dá na krájači chleba krájať cibuľa a mrkva bez toho, aby si človek neukrojil kúsok palca. A ešte koľko chlapov krája mrkvu a cibuľu, okrem toho Vášho ?
  Takže aj napriek vysokým tehotenským hormónom buďte na toho Vášho dobrá, pripadá mi celkom ako vynaliezavý a pracovitý tvor.