Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • cervikalne skore

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.Som v 32 týždni tehotenstva a mám CS 4.Čo to pre mňa znamená, je to veľmi zle?.Musím len ležať alebo môžem aj kratšie vychádzky?ďakujem.

Podobné otázky

 • Užívanie UTROGESTANU, nízko položený plod

  , Autor: Nika_25

  Dobrý deň pán doktor,

  v 24. týždni tehotenstva mi môj gynekológ nasadil užívanie UTROGESTANu 200 mg mäkké čípky, kvôli nízko uloženému plodu. Dĺžku krčku som mala v 20. aj v 24. týždni rovnako, cca 40mm, aj ostatné cervikálne skóre 0, iba pri naliehaní doktor povedal, že by dal 1, lebo na základe skúseností sa mu javí plod uložený nižšie, ako by mal byť.

  Chcem sa spýtať, je potrebné užívanie UTROGESTANu aj v prípade, že sa krčok neotvára? Nemôže to neskôr spôsobiť pôrod až po termíne alebo prenášanie? A je užívanie UTROGESTANu bezpečné pre bábätko? Nechcem dlhodobo užívať hormóny v tehotenstve ak to nie je nutné.

  Som prvorodička (26r), momentálne v 28. týždni, celé tehotenstvo žiadne komplikácie, ani žiadne subjektívne ťažkosti.

  Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  utrogestan sa dáva iba na to, aby spevnel krčok, na uloženie plodu to nemá žiadny vplyv. Ak máte cervikometriu v norme (viac ako 25 mm), ja osobne by som určite utrogestan nepredpísal, lebo nie je na to dôvod. Ale pri užívaní nič zlé nehrozí.

 • cervikálne skóre

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som na začiatku 28. t. g., včera som bola u gynekologičky. povedala mi, že mám trochu skrátený krčok, do knižky zapísala, že CS 2b, cervikometira 26,2 mm. Doporučila mi zostať doma (mám dosť stresujúcu prácu, po ťažkom dni mi zvykne častejšie tvrdnúť bruško) a kľud. Zostala som taká vystrašená, že som sa ani nespýtala, čo myslela pod kľudom. Mám ležať celé dni a nič nerobiť, alebo nejaké ľahšie domáce práce môžem porobiť? (samozrejme s tým, že si ich pekne zadelím a budem veľa oddychovať). Ďakujem!

 • cviky pri polohe KP

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer,
  chcela by som sa spýtať na cviky (31.týždeň) - polohovanie za účelom otočenia bábätka pri polohe KP. Môj lekár mi to síce vysvetľoval, ale nejako som si nie istá, či sme sa porozumeli - mám si dávať vankúš pod krížovú oblasť pod zadkom? Je to vhodné, aj keď je dieťa uložené akoby priečne - poloha KP I- niekde som čítala, že sa to vtedy neodporúča.
  Tiež by ma zaujímalo, či je prirodzené ak mám cervikálne skóre 3 v tomto štádiu tehotenstva (teda pri portio, branka, konzistencia index 1).
  Ďakujem za opovede
  Monika

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  cviky sú neúčinné, je to úplne jedno. Plod sa veľmi pravdepodobne otočí sám v 31. týždni je cca. 20% plodov KP a v termíne iba 4%.
  CS 3 je normálne.

 • hrozí predčasný pôrod alebo potrat???

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  23.3.2011 som bola na poradni, TT 26+4. Lekar ma stale upozornuje na napnute klenby a chce ma zakazdym nechat na PN, strasi ma potratom alebo predcasnym porodom, doporucuje klud a nenamahat sa. Krcok ma 2,5 cm, cervikalne skore 40 mm (dufam, ze som to napisala dobre, lebo sa to po nom neda citat). Ja sa citim dobre, nic ma neboli, pohyby citim. Myslite si, ze hrozi potrat alebo predcasny porod???

 • obava z predčasného porodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  som v 30tt a po vyšetrení na poradni na lekár vystrašil tým, že mám skrátený krčok, dĺžku neuviedol a na sone nemeral, dieťa má vraj hlavičku veľmi nízko uloženú a celé panvové dno je poklesnuté ako pred porodom. Cervikálne skóre napísal 5 a dal mi kontrolu o týždeň s tým, že moc neverí že dovtedy neporodím. Ja sa cítim relatívne dobre, dieťa cítim dole a močiť chodím snád každé dve hodiny ale inak som v pohode.Naozaj mi hrozí predčasný porod? Mám preventívne ležať, alebo čo teraz robiť, aby k tomu nedošlo. Aké šance má dieťa v prípade porodu? Ďakujem za odpoveď.