Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • nízky tlak

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den. Odvždy mávam nízky tlak tak okolo 105 60.som v 22tt a 6den beriem magne b6 na doporučenie lekára ale nemala som probl s krčmi ani nič podobné vraj prevencia.no včera som myslela že omdlem ešte nikdy mi tak nebolo /mndloby hviezdičky bušenie srdca/a tlak som mala 90 na 45.je možné prosím Vás že to magne mi mohlo tak znížiť tlak?mám ho brať 4x denne čo som dodržiavala.pri prv. dvoch.tehu som chodila k inemu Dr. a ten mi magne nedal vobec v tehu len železo.Je podla vás potrebné užívať magne ak znižuje tlak v mojom prípade preventívne ked nemám tvrdnutie brucha ani krče?Ďakujem

Podobné otázky

 • Prietoky

  , Autor: Tinka.2

  Dobrý deň prajem,
  Bola som na poradni (32tt) všetko v poriadku len plod je menší o týždeň. Prietoky boli kontrolované minuly mesiac RI AU 0,50 BFC 0 teraz neviem či boli merané nie sú poznačené.
  Od večera mám mierne bolesti hlavy a závraty - tlak nižší okolo 105/45- tep okolo 77-85. Pohyby cítim ako obvykle.
  Je nizky tlak v poriadku a nie je nebezpečenstvom pre bábätko čo sa týka prietokov a rastu plodu? Môžem pri takomto nižšom tlaku užívať naďalej magnezium kvôli tvrdnutiu 6tb denne rozdelených ako doteraz? Kontrolujú sa prietoky na každej poradni či nie je to potrebné ked je všetko ostatné v poriadku?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takto sa to nedá hodnotiť, "menší o týždeň". V každom týždni sú stanovené hraničné hodnoty, pretože deti rastú svojim individuálnym tempom a nameraná hodnota sa určuje v tzv. percentiloch, teda koľko % detí v danom týždni má uvedené alebo menšie hodnoty, ak je nad 10 percentil, je to v poriadku.
  Prietoky sú pomocná metoda, ktorá pomáha odlíšiť genetickú príčinu zaostávania v raste oproti poruche funkcie placenty.
  Uvedené hodnoty Tk nie sú hrozba, naopak, poruchy rastu plodu sú v 70% spojené s vysokým tlakom matky.
  Magnézium berte ako chcete, nijako nepredlžuje graviditu. Prietoky sa u nízko rizikovej gravidity kontrolujú v 30: a 36. týždni, potom až po termíne.

 • Magneziovy nápoj a nízky tlak

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne užívania magnezia v prášku. Ide o doplnok “magnezium drink mix high absorption Jamieson”, nakoľko v noci som začala mávať silne kŕče v lytku (som v 26tt), avsak mávam nízky tlak, ktorý mi občas spôsobuje závraty, a pokiaľ viem magnezium tlak znižuje, preto sa chcem opýtať či ho môžem vecer pred spaním užívať. Prikladám sem aj jeho zloženie :)
  Nápoj (250 ml vody + 1 odmerka, 4,38 g, zmesi) obsahuje: Horčík – elementárny (diglycinát, citran*) ...........300 mg (80 % referenčnej výživovej hodnoty) Zloženie: uhličitan horečnatý, diglycinát horečnatý, kyselina citrónová; kyselina vínna (stabilizátor), prírodná príchuť citrónová, limetková, xylitol; glykozidy steviolu; thaumatín (sladidlo)

 • Otazka

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý vecer pán doktor,
  Chcem sa opýtať na Vás názor. Ide o to že som v 21 tt a začatím druhého trimestra som začala mávať závraty, mávam nízky tlak (88/53) meriam si ho vacsinou len keď mi je fakt na odpadnutie, niekedy mávam také závraty že si musím okamžite ľahnúť aj na podlahu aby som náhodou nedopadla. A ide o to že mám prácu kde som celý deň v ste a šoférujem (dlhé cesty po sk). Chcem sa opýtať či by som sa mala dať vypísať na PN kým sa mi to nejak nezlepší, bojím sa aby som nespôsobila nejakú nehodu a hlavne neublížila tým bábätku. Tiež keď mám dni že si pol dňa neľahnem a nevyložím nohy ma vecer chytajú kŕče v lytku. Dakujem Vám za radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvedené príznaky sú bežnou známkou tehotnosti, ale ak Vás obmedzujú v práci, je to na dohode so zamestnavateľom, či Vás preradí na inú prácu, alebo ak to nie je možné, môže to byť aj dôvod na PN.

 • glukozovy test

  , Autor: Mimi1809

  Dobry den prajem, moze Euthyrox 50mg ovplyvnit vysledmy glukozoveho oralneho testh, ked si ho dam s vodou nalacno asi hodinu pred prvym odberom krvi, prosim? A naozaj sa pred tym testom nesmie ani pit cistu vodu? Byva mi dost casto zle a mavam nizky tlak.

 • kupanie v termalnom kupalisku

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den , som v 12 tyzdni tehotenstva .Chcem sa opytat ako je to s kupanim v termalnych kupaliskach pocas tehotenstva ,nakolko som takýto pobyt v termalnom kupalisku vcera absolvovala.
  Z akeho dovodu sa to neodporuca ? Nemam na mysli rozne infekcie a mykozy z cistoty vody, na to nie som nachylna .Jedna sa mi skor o to ,ci moze horuca voda naozaj nejak poskodit plod? podotykam ze teplota termalnej vody bola max.36 °C . a táto voda liecivo učinkuje aj v prípade gynekologických chorôb.
  dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  horúca voda plod nijako neohrozuje, iba tehotné sú viac náchylné na nízky tlak a v teplej vode Vám može prísť nevoľno, preto sa doporučuje prítomnosť ešte inej osoby, keby ste odpadla.