• 28. týždeň - alergický prejav na brušku

    Dobrý deň, pán doktor, chcem Vás poprosiť o radu. Končím 28. týždeň tehotenstva a už viem, že to bude chlapec. Pred pár dňami ma začalo hrozne svrbieť bruško, až tak,že musím mať naozaj pevnú vôľu, aby som si ho do krvi neroškriabala. Krém, ktorý používam na rozťahovanie bruška som používala aj doteraz.Dva dni dozadu sa k svrbeniu pridružili aj vyrážky, vyzerá to presne ako alergický prejav zo slnka(malé drobné červené zapálené pupáčiky), a káždým dňom sa to len zhoršuje. Už som vyskúšala aj olivový olej, studené zábaly na krém, ale nič nepomáha.Celé noci nespím,je mi nejak zvláštne aj od žalúdka a posledný deň pozorujem, že aj maličký je stále v brušku moc aktívny, ako keby vôbec nespal. O čo môže ísť? Na internete je čokoľvek a potom je laik z toho akurát zmätený(neznášanlivosť na mužský hormón pri chlapcovi, tlak na žlčník, pečeňové testy a pod.).Vopred ďakujem za Vašu odpoveď. S pozdravom, Monika.

    Dobrý deň,
    može ísť o tzv. herpes gestationis - vyrážkové ochorenie v tehotnosti, ktoré i napriek názvu nesúvisí s infekciuo herpetickým vírusom. Ide o autoimunitné ochorenie v tehotnosti. Určite by Vás mal vyšetriť kožný lekár, ktorý nariadi liečbu, tehotnosť nie je ohrozená.