Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • materska

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor v prvom rade dakujem za odpoved na otazku skrz materskej,mala by som este dalsiu co sa toho tyka.je povinne nastupit na matersku 6tyzdnov pred porodom alebo ked sa budem citit dobre mozem pracovat co najdlhsie???a chcem sa este spytat da sa presne podla sona ci ultrazvuku zistit v kolkom som tyzdni????i bez toho ze by som vedela presny datum poslednej menzes???dakujem a prajem pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  práve mám pocit, že nástup na materskú je povinný, mnoho žien chce pracovať dlhšie, ale je s tým nejaký problém. Skúste sa dohodnúť so zamestnávateľom.
  Najpresnejší údaj o veku tehotnosti je podľa ultrazvuku v 8.-9. týždni.

Podobné otázky

 • železo a euthyrox

  , Autor: lenkah

  Dobrý deň p. Dr.

  Prosím vás, som v 37. týždni a hodnotu HB mám 10,9. Beriem Euthyrox, lebo ma donútili, že hodnota TSH 5,13 a TPO 76 je strašná a čo všetko sa môže malému stať, keď to podcením :-) Viem, že sú to hraničné hodnoty a nič by sa mu nestalo, určite by netrpel kreténizmom, ale čo už :-) Nemohla som odmietnuť lieky. Ale teraz sa opakuje situácia so železom. Čítala som, že pred pôrodom zníženie železa je prirodzený stav a deje sa to z troch príčin:
  1. aby bola matka chránená pred infekciami
  2. redšia krv spôsobí lepšie prekrvenie dieťaťa
  3. znížením železa sa zas zvyšuje meď a tá zabraňuje predčasným pôrodným bolestiam, preto normálna hodnota je 115 a v tehotnosti je prirodzené zníženie, takže normálna hodnota je 100-110, ja mám 109-čo je norma v tehotnosti a zas mi predpísali lieky. To by mi až tak nevadilo i keď sa som radšej za dopĺňanie chýbajúcich vecí stravou a nie liekmi, ale horšie je to, že tieto dva lieky sa nemajú spolu užívať, navzájom sa ovplyvňujú a lekárom to vôbec nevadí, aj gynekológ aj endokrinológ mi povedal, že aj keď je v príbaľovom letáku napísané, že sa nesmú spolu užívať, ak je medzi nimi dlhší čas. odstup, tak to vraj nevadí. No čo si o tom myslíte? Nemusela som podľa mňa užívať ani jeden liek z týchto dvoch a určite by ani mne ani dieťaťu nič nebolo. V minulosti neboli lieky a všetci boli živý a zdravý a dožívali sa 100 rokov. Ja viem,že ak má niekto nejakú ťažkú chorobu, lieky treba užívať, ale čo už sa robí s tehotnými, kde sú výkyvy v hodnotách bežná vec-veď príroda to tak zariadila, tak neviem, prečo všetci tak preháňajú. Potom sa zistí, že napr. to pomohlo na to a na to ale že najnovšie štúdie dokazujú, že to zas poškodilo to a to. Čítala som teraz, že nejaká najnovšia štúdia dokázala, že matky, ktoré užívali tabletky na štítnu žľazu rodia viac dievčatiek lezbičiek ako matky, čo tieto hormóny neužívali, no uznajte. Celý svet je potom z hormónov prevrátený naruby.

  Nehnevajte sa za dĺžku príspevku, ja vám napíšem raz za rok a to sa už potom neviem zastaviť :-)
  Ďakujem
  Lenka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  normálna hodnota hemoglobínu pre tehotné je 115 ale absolútne množstvo hemoglobínu n ebýva u tehotných znížené fyziologicky, ide o tzv. hemodilúciu - tehotná má vačší objem krvi - krv obsahuje viac vody a je redšia, preto sa zdá koncentrácia hemoglobínu nižšia. Ak je nižšia hladina, tak je suplementácia železom vhodná, anémia matky má svoje komplikácie. V minulosti neboli lieky a preto v každej dedine mali svojho "kreténa" bol to vačšinou pastier koz, alebo miestny blázon, novorodenecká úmrtnosť bola cca. 100-500 x vyššia a materská až 1000 x vyššia.
  Priemerný vek dožitia bol cca. o tretinu nižší.
  A prosím si link na tú štúdiui o lesbičkách, rád by som zistil ako to autori zdovodňujú, ja som uvedenú štúdiu nenašiel, ale možno preto, že Nový Čas nemá tieto podrobnosti na webe.

 • materska

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor chcela by som sa spytat na jednu otazku i ked je na nu este priskoro.kedy by som mala nastupit na matersku dovolenku???som tehotna a posledna menzes bola 2.3.2009.dakujem.este sa chcem spytat ci je bezpecne v tehotenstve jest komplet vitaminov urcenych pre tehotne zeny,poslala mi ich svagrina z ameriky a obsahuju vitamin D,E,C,thiamin,riboflavin,niacin,B6,folic acid,B12,betacaroten,K,zelezo,selen,magnezium,zinok,jod,med.dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  materská sa nastupuje 6-8 týždňov pred stanoveným termínom porodu.
  A s vitamínmi to nepreháňajte, je to zbytočné, stačí pestrá a vyvážená normálna strava.