• vcestna placenta

    Dobry den. Prosim, vysvetlite mi, co presne znamena vcestna placenta, kedy je mozne 100% diagnostikovat takuto polohu placenty, je to mozne v 20. tyzdni tehotenstva? Je potrebna hospitalizacia pred porodom? Robi sa sekcia skor ako je predpokladany termin porodu? Hrozi babatku nejake nebezpecenstvo? A matke?
    Dakujem.

    Dobrý deň,
    vcestná placenta má niekoľko stupňov závažnosti, ak je centrálna, tak sa dá poznať aj v 20. týždni, ak je iba okrajová, tak je možné, že sa časom placenta vytiahne a prestane vadiť.
    Vcestná placenta znamená, že je placenta v porodných cestách a bráni normálnemu porodu. Okrem toho hrozí, že keď sa začne maternica otvárať, placenta sa odlúpi a dojde k závažnému krvácaniu. Krváca aj matka aj plod, takže obaja sú priamo ohrození na živote.
    Hospitalizácia závisí na stupni vcestnej placenty a porod sa vedie cisárskym rezom.