Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Placenta.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň som v 19tt a dnes som bola na SONO. Morfologia plodu bola v norme, ale chcela by som sa opýtať na placentu do knižky mi lekár napísal budem citovať "Placenta na zadnej stene z časti prekrýva vnútornú bránku. Záver: Placenta praevia" ,že čo to znamená či to môže nejako ohroziť bábo ale to nič nie je. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to vcestná placenta, zatiaľ sa nič nedeje, mala by sa časom vytiahnuť, ak zostane dole cez bránku, potom budete zrejme rodiť cisárskym rezom, lebo hrozí krvácanie.

Podobné otázky

 • Zlé krvné testy

  , Autor: Lulu23

  Dobrý deň,

  som v 39tt a na vyšetrení u internistu mi vyšli vraj zlé pečeňové testy a nízke hodnoty trombocytov, hemoglobínu a erytrocytov.

  ALT: 0.19
  ALP: 2.61
  Trombocyty: 114
  Erytrocyty: 3.19
  Hemoglobin: 119.2g/l

  Nemôže to ohroziť nejako bábätko? V pondelok mám ísť ku svojmu gynekológovi na kontrolu, ale celkom ma pani internistka vystrašila.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hodnoty trombocytov sú o niečo znížené, ale hodnota nad 100 je v tehotnosti považované za normálne, rovnako aj hemoglobín nad 110 je pre tehotné v norme.
  ALT máte v norme a ALP je v tehotnosti zvýšené vždy kvôli tomu, že ho produkuje aj placenta. Takže to zhrniem, máte normálne hodnoty. Možno by som zopakoval trombocyty, či neklesajú, ak sa budú držať nad 100, nie je potrebné žiadne opatrenie.

 • Fosfatáza alkalická

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den pán dr!Mám pre vás takú otázočku,že svrbelo ma celé telo tak som išla k dr. a on my zobral odbery na pečenové testy!Všetko som mala v poriadku
  AST 0,35
  ALT 0,20
  len som tú Fosfatázu alkalickú mala zvýšene troška!Má byt do 1,74 a ja som to mala 2,83 a dr my povedal že to nie je až taký problém!Mohly by ste my prosím vás vysvetlit že čo to znamená a či je to na plod nebezpečný!
  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ALP čiže alkalická fosfatáza je v tehotnosti zvýšená vždy, lebo ju produkuje aj placenta.
  Ale može byť viac zvýšená u tzv. tehotenskej cholestáze.
  Ak máte svrbenie celého tela, je potrebná liečba aj pri normálnych pečeňových testoch, lebo tie neodrážajú hladinu žlčových kyselín v krvi.

 • nízko nasadajúca placenta

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  v 19tg som bola na USG vyšetrenie a tam mi zistili o placente toto: zadná stena, typ 0, dolný pól placenty vzdialený od VB 1,41 cm, v závere: nízko nasadajúca placenta. Lekar mi povedal, ze nemam sportovat a mam sa setrit, na PN nemusim vraj ist, ze nie som jedina a vraj rastom maternice sa by sa mi mala placenta zdvihnut hore... Mozete mi poradit coho sa mam vyvarovat a ci je to nejako neohrozuje babatko pripadne ci hrozi predcasny porod? V ktorom tyzdni by som mohla ocakavat najskor zlepsenie tohto stavu? Toho casu som v 20tg a nemam ziadny problem, citim sa dobre.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nič sa nedeje, v 19. týždni je často placenta nižšie, lebo zaberá vačšiu časť steny maternice. Nemusíte sa stresovať, stav sa postupne upraví.

 • placenta.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry deň pan doktor.
  Dnes som rovnych 20 tt, bola som na skriningovy ultrazvuk, babo vyzera byť ok, kontrolovali všetky organy a pod. Ale doktorka sa zvlaštne zatvarila pri placente. Lokalizacia je , fundus zadna stena, hrubka placenty je 4,5 cm,vraj sa nepohybuje a treba to kontrolovať. Čo to znamená pan doktor?Myslite, že je prirastena, alebo sa to môže ešte zmeniť?Na poradňu idem až o 2 tyždne a nechcem stresovať, už ma v tomto tehu vystresovali dosť.

 • akcesorna placenta

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som v 37 t.t. a minulý týždeň mi na sone povedali že mám 2 placenty,jednu na zadnej strane a jednu menšiu niekde vpredu dole ( v 9 t.t. mi zistili syndrom miznúceho dvojčaťa) a teraz som na závere správy zo sona mala napísané AKCESORNA PLACENTA. Chcela by som vedieť, čo to vlastne znamená a či môžem klasicky rodiť, teda nie cisárskym.