Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • VYNECHANA OVULACIA

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, mam pravidelny cyklus (27/28 dni) a priblizne v obdobi ovulacie typicke bolesti pre ovulaciu. V septembri som bola na preventivnej prehliadke u svojho gynekologa zhodou nahod pocas ovulacie a povedal, ze mam krasny folikul a mame sa snazit aj vsetko ostatne bolo v poriadku. O babatko sa snazime asi rok. V oktobri som si robila ovulacny test a bol pozitivny. Na dalsi cyklus pozitivny test znova a dalsi som isla k svojmu lekarovi na folikulometriu, ktoru mi odporucil a povedal mi pocas nej, ze mam folikul prilis maly, cize ovulacia nie je a ani nebude, bol to 13DC, hned mi predpisal clostilbegyt, ktory si mam naordinovat pri najblizsej menstruacii. Asi tri dni po folikulometrii som zacala mat bolesti typicke pre ovulaciu a ovulacny test bol pozitivny. Ked som sa sla na to opytat lekara povedal mi, ze test moze byt pozitivny aj ked folikul zanika, cize ked nebola ovulacia nepraskne, ale zanika. Asi tak som ho pochopila. Moja otazka je, ci si myslite toto aj vy, ze mozem mat ovulacne bolesti, pozitivny ovulacny test a nemat ovulaciu a taktiez ako vie 13DC, ze ovulacia uz nebude, to ze povedal, ze v tom dni nie je chapem, ale ze ani nebude, nemohla byt oneskorena? Ak aj ano, nemyslite, ze je skoro hned predpisovat clostilbegyt pri prvom nim potvrdenom neovulacnom cykle? Nebolo by rozumnejsie urobit ako dalsi krok po folikulometrii spermiogram? Mam velmi caste mykozy, moze to suvisiet s problemom otehotniet? Vopred dakujem za Vas cas a odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ako píšu všetky klasické učebnice, jediný 100% dokaz ovulácie je tehotnosť, všetky ostatné metódy (ultrazvuk, príznaky, testy) sú nepresné a orientačné.
  Osobne si myslím, že by ste mala absolvovať endokrinologické vyšetrenie.
  Časté mykozy by nemali s problémom s otehotnením súvisieť.