• Smutok

    Dobry den, p. doktor, nedavno som Vas kontaktovala po tom, co som prekonala missed abort zisteny v 15. tyzdni. Mam 43 rokov, dve deti -11 a 9 rocne z prveho manzelstva zdrave, tehotenstva aj porody bez problemov. V decembri r.2008 som po bezproblemovom tehotenstve porodila mrtve dievcatko v 38. tyzdni , pricina uzol na pupocniku. O rok v decembri 2009 som otehotnela, teraz to bol pre zmenu missed abort v marci 2010 - v histologii som Vam pisala, ze zistili nedostatocne vyvinuty cievny system placenty, co mohlo byt pricinou potratu. Ak by sme sa po tychto vsetkych stresoch predsa len po nejakom polroku rozhodli skusit to znova, chcela by som sa spytat, ci by ste nam radil absolvovat nejake vysetrenie vzhladom na prekonany potrat, resp. problem s placentou, ktory ho mohol sposobit. Zivot nas niekedy stavia do celkom nepredvidatelnych situacii- nikdy by som si nemyslela, ze budem chciet mat po styridsiatke s druhym manzelom dietatko, ako ani to, ze mi v tridsiatke zomrie prvy manzel... Nechceme spolocne dieta za kazdu cenu, moje zdravie - uz sa niekedy bojim aj o seba - a psychika nas vsetkych su prvorade, ale rada by som vedela, ci este mame sancu, alebo je rozumnejsie z medicinskeho hladiska dalsie dieta uz neplanovat. Trochu si vycitam, ci som nieco nezanedbala, moj lekar mi nepredpisal ziadne lieky, ani rizikove t., , brala som iba kyselinu listovu a nejake tehotenske vitaminy a az do ultrazvuku v 15. tyzdni vyzeralo byt vsetko v poriadku.
    Este som sa chcela spytat ako dlho po potrate mozme mat pohlavny styk- mame cakat kym neprebehne menstruacia?
    Vdaka za odpoved aj za doterajsie rady ( bol ste aj nasim porodnikom v Biskupiciach pri prvom dietatku a s Vami by som si to hocikedy zopakovala :-)))) )

    Dobrý deň,
    je to zložitá situácia, v každom prípade Vám musím napísať toto: zdravie a vývoj plodu nevieme nijako pozitívne ovplyvniť. Vy za nič nemožete, proste príroda býva k nám krutá a nemilosrdná.
    Kyselina listová je trošku humbug, iba jedna štúdia potvrdila jej účinky, a odvtedy ju hltáme na kilá a percento potratov nekleslo.
    Osobne Vám doporučujem dokladné interné vyšetrenie, či ste vy zdravá, ide o to, aby ste bola matkou svojim starším deťom a aby ste neumrela ako staršia rodička pri tehotnosti. Ak dopadne vyšetrenie dobre, tak skúste otehotnieť, tehotnos´t bude riziková a prísne sledovaná. Držím palce.