Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
dobry den chcela by som sa opytat:s manzelom sa pokusame o dieta uz dlhsie.(asi 1 rok)a stale sa nam nedari. Manzel bol aj na vysetreni spermii ci je plodny a povedali mu ze ano len ma pomalsie spermie.Doporucili mu PROFERTIL a ccem sa opytat ci je to dobre. Ja este cakam na vysledky a este ma caka ultrazvuk.Ak by som chcela ist na umele oplodnenie ako to prebieha a kolko to tak trva? A plati sa aj nieco za to? Dakujem za skoru odpoved.Katka.
Dobrý deň pán doktor,
s manželom sme začali s procesom IVF (z dôvodu zlého spermiogramu, a môjho veku)...v rámci vstupných vyšetrení bol manžel na kontrolnom spermiograme po 4 mesiacoch (užíval odporúčané vitamíny, upravili sme stravu) a výsledky sa dosť zhoršili...prosím Vás neviete, prečo by sa mu zhoršil spermiogram ak užíval aj podporné vitamíny atď? čo môže byť príčinou toho zhoršenia?
ďakujem
Dobrý deň,
spermiogram je veľmi dynamická premenná, ktorá sa môže v priebehu krátkeho času rôzne meniť. Majú na neho vplyv aj stres, nevyspatie a podobne, takže ak by sa robil tesne za sebou, môžu byť hodnoty rôzne, raz lepšie a raz horšie. Kvalita spermiograamu nie je tiež 100% ukazateľom neplodnosti chlapa, sú chlapi s úplne zlým nálezom a majú vlastné deti bez problémov. Ak sa Vám rok pri pravidelnom nechránenom styku nedarí otehotnieť, potom možno brať zhoršený spermiogram ako jeden z možných dôvodov neplodnosti a treba zvážiť liečbu, jedna z možností je aj umelé oplodnenie.
Dobrý deň pan doktor, keďže viem, ze už nejaký ten piatok robíte tuto prácu a ste skúsený lekár, ktorý už v profesijnom živote videl a zažil toho veľa, chcem sa vas opýtať na vás názor, ohľadne nízkeho AMH. Či si myslite, alebo viete/ste zažili, ze aj zeny s týmto zdravotný problémom môžu prirodzene otehotnieť, keď im dokonca pravidelne prebieha ovulácia, ci je šanca, a ak aj je, tak aká vysoká, ze sa tam to vajíčko naozaj nachádza. Sú aj nejaké štatistiky ktoré vedia povedať ci naozaj to vajíčko tam je? Alebo to nikto dnes povedať a zistiť nevie? Alebo možno až tak za 20 rokov to budu vedieť zistit? Dobrovoľne sa vám priznávam, ze čítam koníka a teda hlavne prípady žien s týmto problémom. Veľa žien tam píše, ze sa im podarilo prirodzenou cestou otehotnieť a AMH mali až hrôzostrašné nízke na svoj vek. Ja mam 34 rokov a od roku 2020 viem ze mam AMH 0,78. Medzičasom som mi moja pani doktorka robila hormonálny obraz a tam bolo dokonca vyššie. Viem ale, ze vraj s nejakými vitamínmi sa AMH zvýšiť da, ale to je asi nanič, keďže vieme ze vajíčka sa zene počas života nove netvoria, len každým cyklom odbúdaju. Ovulácia mi prebieha každý mesiac, pretože niekedy ju mam až takú bolestivú, ze som musela navštíviť pani doktorku, ktora mi následne urobila aj sono a videla tam už prasknutý folikul, ktorý okomentovala, ze to musel byt veľmi veľký folikulisko keď ma to až tak veľmi bolelo. Toto sa mi par krát už stalo, a aj vždy bolo vidieť na sone folikul. Chcem sa teda opýtať, aj tie ženy, ktoré maju nízke AMH a prirodzene otehotneli a to nenaražam na známy pripad, ze počala z ducha svätého ????, bola to len náhoda, alebo pri nadopovani sa nejakých volnopredajných doplnkov by sa to mohlo podariť? Je mi jasne, ze tým ktorým sa to aj podarilo, musia mat pravdepodobne doma muža ktorý je 100% zdravý, ja bohužiaľ takého premenneho býka doma nemam. Je mi jasne ze pre tieto pary je vhodne IVF, ale chcem len vo všeobecnosti vedieť ci by sa to aj mohlo podariť za nejakých okolnosti. Ďakujem za odpoved a dúfam, ze vás neurazia nejaké časti mojej otázky.
Dobrý deň,
hladina AMH je iba jeden z parametrov, ktorý sa používa ako pomocný ukazateľ pri riešení porúch plodnosti.
Jeho nízke hodnoty ukazujú na tzv. zníženú ovariálnu rezervu, teda na znížený potenciál k ovulácií a oplodneniu. Nízka hladina sa musí dávať do korelácie s celkovým stavom, hlavne s vekom ženy.
Ak sa Vám nedarí rok prirodzene otehotnieť a máte nízku hodnotu AMH, potom naozaj treba odporučiť IVF, pretože šanca na prirodzené otehotnenie síce nie je nulová, ale šanca pri umelom oplodnení je podstatne vyššia.
Dobrý deň,
spermiogram sa mení, jedno vyšetrenie nie je smerodajné. Ani zhoršený spermiogram však neznamená neplodnosť, najdôležitejšie je to skúšať istú dobu, podľa svetovej zdravotníckej organizácie aspoň 2 roky.
S priateľom sa snažíme o bábätko 6 mesiacov. Lekár mi naordinoval Clostilbegyit a Duphaston. Nerobil mi žiadne vyšetrenia okrem bežnej preventívky. Nemal mi spraviť vyštrenie ako je folikumetria? Totiž ani neviem či mám ovuláciu, ale asi áno, nakoĺko každý mesiac vtom čase zvyknem mávať výtok. Prosím o radu či podľa vás môj lekár konal správne ak bez vyšetrenia naordinoval Clotilbegyit Priateľ má spermiogram v poriadku. Mám ho brať aj naďalej, alebo nie?
Dobrý deň,
6 mesiacov neznamená neplodnosť, to by muselo brať lieky viac ako 50% párov, normálne zdravému páru trvá vyše roka kým otehotnie.
Nie ste neplodní a žiadna liečbqa nie je potrebná, nechápem to, že Vás ženú po vyšetreniach, potom sa divíme, že v zdravotníctve nie sú peniaze, ak sa mrhajú na takéto zbytočnosti.
Stačí zdravý životný štýl, ideálna hmotnosť, nefajčiť a pravideľne s radosťou mať styk a do roka máte potomka. ŽIadna liečba šancu na otehotnenie momentálne u Vás nezvyšuje !!!! Práve naopak, pozorovaním a stresovaním a liečbou sa ženiete do tzv. psychogénnej neplodnosti.
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť , ohľadne problému s otehotnením. Manžel bol na vyšatrení spermií - výsledok - ejakulát pH : 7.4, pohyb. lin. nad 60 % mn. spermií nad 35 mil./mil.- oligospermia ľahk. typu. Lekár mu predpísal TAMOXIFEN a vitamíny na 7 mesiacov. Keď som si však potom čítala leták k tomuto lieku, zdá sa mi byť príliš silný, aj keď sú to len najmenšie dávky.
Chcem sa preto opýtať, či je takáto liečba pri týchto výsledkoch normálna a bežná.Či nehrozia nejaké vedľajšie účinky. A nakoniec aká je šanca na otehotnenie s takými výsledkami.
Ďakujem .
Dobrý deň,
nie som andrológ a nemám skúsenosti s liečbou mužov.
Tamoxifén je tzv. protiestrogénny liek, negatívnou vazbou by mal stimulovať v hypofýze tvorbu hypofyzárnych stimulačných hormónov a tak vplývať na tvorbu spermii. Nález Vášho manžela však neznamená neplodnosť a liečba by mala by´t iba v prípade, ak sa Vám nedarí dhlšie ako rok až dva a nie sú známe iné príčiny.
Pre skvalitnenie poskytovaných služieb používame cookies. Ďalším pokračovaním prehliadania na portáli
súhlasíte s Pravidlami používania
portálu MAMA a Ja.
Prihlás sa na odber newsletter
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: