• standarny postup

    Dobry den!
    Chcela by som vediet , ake su standarne vysetrujuce postupy v primarnej amb.starostlivosti
    o 37 rocnu pacientku,ktora nemoze otehotniet.
    Moze alebo by mal lekar urobit hormonalny profil ako jedno z prvych vysetreni?
    A este jedna otazka.
    Je "prefuk"vajcovodov len diagnosticka alebo aj liecebna metoda, v tom zmysle, ze sa daju vajcovody aj spriechodnit?
    vdaka za odpoved, velmi mi na tom zalezi Katka

    Dobrý deň,
    v prvom rade je doležitá dokladná anamnéza - minimálne rok (lepšie dva roky) nechráneného sexu s partnerom, najlepšie v čase uprostred menštruačného cyklu. Iba ak je táto podmienka splnená, možno pár vyhlásiť za neplodný, inak nie, žiadna liečba nezvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia oproti normálnemu styku v čase kratšom ako 2 roky.
    Ak to splňujete, je vhodné endokrinologické vyšetrenie (+ hormonálny profil), ak máte nadváhu, určite rýchla redukcia hmotnosti, ak sa nájde iné endokrinné ochorenie, je potreba ho liečiť. Zároveň vyšetrenie partnera.
    Možná je aj laparoskopia na zsitenie priechodnosti vajcovodov (priefuky sa už nerobia), prípadne pri nej možno aj laparoskpicky ošetriť niektoré stavy (zrasty, endometrioza).
    Ďalšia liečba podľa nálezu.