• prosím o pomoc

    Dobrý deň.
    Potrebovala by som odbornú radu, prípadne návrh na riešenie môjho problému. S manželo sa od roku 2006 pokúšame o babenko. 2 deti mám z prvého manželstva, všetko bez problémov, v 2005tom roku mi tretie zomrelo na syndróm náhleho úmrtia dojčaťa. V 2007mom roku sa mi podarilo otehotnieť, avšak v 6tt som potratila.Na histológii sa neprišlo na nič...záver bol, že sa pravdepodobne jedná o zvyšky po gravidite. Po potrate sme absolvovali genetické vyšetrenie, Zistili mi trombofíliu, MTHFR 677C-T mutácia v heterozygotnom stave. Začali sme navštevovať centrum pre liečbu neplodnosti. Bola som aj na vyšetrení na hematológii, všetky výsledky v poriadku, takže lekárka už ´dalej nič neriešila. V centre som absolvovala dve IUI, po druhom IUI som večer skončila na pohotovosti s veľkými bolesťami, HCG bolo 100, ale babenko sa neudržalo. V auguste 2008 IVF, avšak neúspešné. Po ňom nasledovala laparoskopia, kde mi odstránili pravý vajcovod, ľavý je len ťažko priechodný aj napriek prefukom, takže prirodzené oplodnenie už lekári vylúčili. Endometriózu nemám. A teraz vo februári sme absolvovali ďalšie IVF, úspešné, no žiaľ som zase v 6tt potratila. Mala som veľmi vysoké HCG,14 deň od Et 1710, o 7 dní bolo 12000, večer v deň potratu 20 037Iu na l. Bolo vysoké od začiatku tehotnosti a rástlo pravidelne. Teraz idem ešte na kontrolu HCG, či klesá, alebo mi hrozí ešte aj mimomaternicové tehotenstvo.Ešte čakáme na histológiu a genetické vyšetrenie z odobratých vzoriek. Chcela som vás poprosiť o radu ako postupovať ´dalej, čo je možné ešte podniknúť, aby tretie IVF bolo s úspešným koncom. Kde vyhľadať prípadne hematológa, ktorý by začal aj liečbu na trombofíliu. Viem, že sa to robí ako podpora na udržanie tehotenstva. Pichanie liekov na zriedenie krvi Fraxiparín, Heparín napr. , prípadne nasadenie prednisonu. Viem, že sú s tým veľmi dobré výsledky potom. Hormonálny profil mám v poriadku, SPG je v norme. Podľa vyšetrení, nie sú žiadne gynekologické problémy. Naozaj po babenku veľmi túžime a sme rozhodnutý urobiť preto maximum. Môj súčasný manžel svoje vlastné deti nemá a preto je to dosť ťažké. Ak bude potrebné, môžem mailom zaslať aj všetky lekárske správy spomínaných vyšetrení. Ďakujem veľmi pekne.

    S pozdravom Martina.

    Dobrý deň,
    MTHFR mutácia nesposobuje včasné potraty a myslím si, že nie je potrebná liečba heparínom. Jedine sa doporučuje kyselina listová.
    Osobne si myslím, že nič iné ako pokusy IVF Vám neostáva, ale musíte počítať s tým, že už tehotná nebudete, zázraky sa žiaľ nestávajú každý deň.