Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,572 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • transabdominálna serkláž

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor. Mám 26 rokov a 2 neskoré potraty za sebou. Prvý v 21.t.t. a druhý v 26.t.t. Aj prvý aj druhýkrát som potratila z dovodu slabosti krčka maternice. Druhýkrát som podstúpila aj serkláž, ale aj tak som potratila.(dieťatko malo na pupočnej šnúre pravý uzol a tak sa pri porode udusilo). Povedali, že u mňa je jedinou možnosťou donosiť dieťa transabdominálna serkláž, ktorá sa vraj robí laparoskopicky v 9.t.t.. Nič iné o tom neviem. Mohli by ste mi o tom, prosím Vás, niečo bližšie napísať?Robí sa to v SR už dlho, alebo ani nie?Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čo sa týka slabosti krčka, vačšina autorít ju spochybňuje, a neuznáva, hlavne ak ste potratila cez serkláž
  TAK NEŠLO O SLABOSŤ KRČKA !!!!!!!!!!! Steh by tehotnosť udržal.
  Častou príčinou je chronický zápal maternice.
  Doporučujem pred otehotnením dlhodobú antibiotickú liečbu, najlepšie trojkombinácia - Claritromycín, Ciprofloxacín, Entizol.
  Určite nie abdominálna serkláž, je to nezmysel, táto sa robí iba v prípade, ak je žena po operácii krčka pre rakovinu, kedy sa krčok odstráni a ponechá sa telo maternice.
  Existuje tzv. vysoká serkláž, kedy sa cez pošvu vysunie močový mechúr hore a steh sa kladie pod neho vysoko nad vnútornú bránku, mám s tým výborné skúsenosti, niekoľko pacientok s opakovanými stratami takto donosili (aj dvojíčky).
  Škoda, že nie ste v Prahe, Váš prípad je veľmi zaujímavý a isto by sme zahájili pre Vás vysoko prospešnú spoluprácu.
  Teraz liečim pacientku po 6. veľkých potratoch, berie mesiac trojkombináciu antibiiotík, a spravím jej vysokú serkláž, verím, že to dopadne dobre.