Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • drilling vajecnikov alebo stimulacia clostilbegytom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Vazeny pan MUDr. Zahumensky,

  chcela by som Vas poprosit o radu. Uz rok sa snazime o babatko, v CAR mi boli diagnostikovane polycysticke ovaria,vlastne iba na zaklade sonografickeho nalezu, lebo hormonalny profil mam vsetky hodnoty v poriadku, som stihla, menstruaciu dostavam kazdy mesiac (ani raz nemusela byt vyvolana), aj ked su tam niekolkodnove odchylky (za rok su cykly v rozmedzi 31 - 38 dni). V GYN FIV mi odporucili na "dovysetrenie" laparoskopicke vysetrenie a drilling vajecnikov, v ISCARE mi navrhli zacat najprv stimulaciu Clostilbegytom. Chcem sa Vas spytat, ci clostilbegyt nebude mat nepriaznive ucinky na moje polycysticke vajecniky, ci sa mi nevytvori este viac malych nedozretych folikulov a nesposobi to v buducnosti problemy a ci v tomto pripade nie je lepsie to mechanicke odstranenie zhrubnuteho obalu elektrickou ihlou, kde by mohlo potom dojst k spontannemu otehotneniu bez stimulacie. Mam velky respekt aj pred operaciou, aj pred takymito liekmi, preto Vas prosim o radu, ktore z navrhovanych rieseni je menej invazivne a telu prirodzenejsie.
  VOPRED VELMI DAKUJEM

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte hormonálny profyl v norme, tak je diagnoza klasického PCO syndromu veľmi sporná.
  Osobne by som navrhoval folikulometriu, či dochádza k dozrievaniu vajíčok, a zopakoval by som hormonálny profyl, hlavne v druhej fáze cyklu. Doležitý je pomer LH/FSH.
  Prvým liekom voľby je doplnenie gestagénov na druhú fázu cyklu, často to pri PCO (polycystické ovaria) vyrieši príčinu a žena otehotnie. Okrem toho úplnou samozrejmosťou, pred akoukoľvek liečbou je liečba prípadnej obezity a nadváhy, čo je najčastejšou príčinou PCO (ale nie vždy), ak máte nadváhu, tak určite je zbytočná iná liečba. Vhodné je aj interné a endokrinologické vyšetrenie, PCO často máva aj metabolické príčiny a sprevádzajú ho poruchy metabolizmu cukrov a tukov.
  Ak nedochádza k ovulácii, najprv by som určite skúsil pol roka clostyrbegyt a pri neúspechu drilling.