Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • cystický folikul

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň! Snažím sa otehotnieť už 1 a 1/2 roka a nedarí sa. Beriem duphaston a clostylbegyt. Pri poslednom sone mi p. doktor zistil cystický folikul - 43 mm., povedal mi že mám prísť na kontrolu o 14 dní. Ak nepraskne sám tak, že mi ho prepichne /punkcia/ ešte pred menzesom, aby som mohla brať ďalší cyklus clostylbegyt. Chcela by som sa len opýtať akým spôsobom sa vykonáva punkcia, či sa robí s narkózou. Ďakujem

Podobné otázky

 • zvýšená hrúbka sliznice maternice

  , Autor: Katarína84

  Dobrý deň,
  navštevujem centrum asistovanej reprodukcie kvôli IVF...v rámci prípravy mi bol zistený cystický folikul, ktorý mi bol dňa 12.6.2023 odstránení punkciou...bol mi nasadení duphaston od 16-25DC...dnes (22DC) som bola na kontrole, kedy všetko bolo OK až na to, že mám sliznicu maternice o hrúbke 14mm, čo je dosť vysoká na 22DC....prosím Vás viete mi povedať, čo to znamená? aký môže byť problém?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak sa v sliznici nenašiel polyp, tak sa jedná zrejme o nadmerný nárast sliznice v dôsledku hormonálnej stimulácie. Musíte skonzultovať centrum, čo to pre nich znamená a aké to má následky na umelé oplodnenie.

 • punkcia cysty

  , Autor: Katarína84

  Dobrý deň pán Doktor,
  chcela by som sa informovať, čaká ma punkcia folikulárnej cysty na vaječníku (36 mm) v rámci procesu IVF. Skúšali sme s pani doktorkou najskôr Ovitrelle na prasknutie, potom som brala HAK, ale nič z toho na tú cystu nezabralo....chcela by som sa spýtať, či mi neviete povedať, že prečo podľa vás na ňu hormonálna liečba nezabrala?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ako cystu označujeme útvar nad 5 cm, u Vás sa jedná o cystický folikul. Ja neviem, prečo je potrebná punkcia cystického folikulu, ale možno lekári z centra umelej reprodukcie na to majú svoje dôvodoy.

 • Ovitrelle účinok na menštruáciu

  , Autor: Katarína84

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som sa spýtať, v rámci vstupných vyšetrení na IVF mi našla p. doktorka folikulárnu cystu 30mm, počkali sme do menštruácie, či nezmizne sama počas menštruácie....bola som 2DC na kontrolnom ultrazvuku, cysta tam stále bola a mala 33mm....p. doktorka preto navrhla na prasknutie cysty, aby som si pichla 2x injekciu Ovitrelle, tento som si pichla hneď v ten deň na 2DC...menštruáciu som mala ešte jeden deň a potom mi skončila úplne...chcela som sa preto spýtať, či je to normálne, že mi menštruácia hneď skončila, v podstate som ju mala len 3 dni? a tiež sa chcem spýtať, či nemáte skúsenosti s tým, že by mohla tá cysta prasknúť po Ovitrelle?
  ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade sa za cystu označuje útvar cca 5 cm a viac, toto je tzv. cystický folikul. Ja osobne s týmto nemám skúsenosti, takto malé útvary obvykle neriešime, ale na druhej strane môžu mať centrá asistovanej reprodukcie iné špecifické postupy. Ovitrelle obsahuje choriový gonádotropín, ktorý môže spôsobiť prasknutie zrelého folikulu, ak je to Váš prípad, je to možné riešenie. Menštruáciu môže skrátiť.

 • cyst. folikul, prečo?

  , Autor: hanyma

  pán doktor ,ďakujem krásne za odpoveď, chcela by som sa spýtať čo je to vlastne ten cystický folikul , a prečo vzniká...dočítala som sa že vzniká vtedy keď nepraskne grafol folikul v ktorom je vajíčko, ale nvm či som to spávne pochopila.....ďakujem

 • ovulácia

  , Autor: hanyma

  PEKNÝ DEŇ PÁN DOKTOR, CHCELA BY SOM SA SPÝTAŤ, ČI S TÝCHTO VÝSLEDKOV MôŽE LEKÁR USÚDIŤ ŽE OVULÁCIA TENTO MESIAC UŽ NENASTANE A OTEHOTNENIE JE SKôR NEPRAVDEPODOBNÉ, ......VÝSLEDKY SÚ Z 12 DŇA MC (15.4., bola posl. Menš.), PRIČOM CYKLUS MÁM 28-29 DŇOVÝ A MENZES TRVÁ 5-6 DNÍ...ĎAKUJEM KRÁSNE ZA ODPOVEĎ
  TVS: AVF, AP -33 MM
  SLIZNICA 5,5 MM
  PO: 25 X 28 MM S FOLIK. CYSTOU 3 CM
  LO: 25 X 14 MM FOL. 7 MM,6 MM, 5 MM
  Z: CYSTA V L. DX

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvukové sledovanie ovulácie je pomerne nepresné a orientačné. Folikulrána cysta može byť cystický folikul. Tehotnos´t nemožno vylúčiť.