• snaha otehotniet, krátky menštruačný cyklus ....

    Dobrý deň pán doktor,

    chcela by som poradiť s mojimi problémami. Mám 30r., 6-ročné dieťa a márne sa viac ako rok snažíme o druhé dieťa. Tiež má trápi krátky menš.cyklus a nadmerné padanie vlasov. Spomeniem tiež zopár vecí zo zdrav.stavu, ktoré by to mohli ovpyvňovať alebo súvisieť, no neviem. Môj gynekológ na ne mávol rukou, že to nemôže ovplyvniť. Vraj by to skôr mohli byť fiziologické zmeny v maternici po pôrode?

    - prvé dieťa sme počali bez problémov, neplánovane
    - som alergička - alergie prepukli po 1. tehotenstve. Aktuálne neužívam žiadne lieky - vysadila som ich takmer pred trištvrte-rokom.
    - hak som nikdy neužívala
    - cyklus - mávala som pred 1.tehotenstvom ako hodinky-28dní. Už počas dojčenia 6mes. od pôrodu my nabehol cyklus tiež 28dní. Približne pred rokom sa mi začal menš.cyklus skracovať - najskôr asi 3-4mesiace bol 24-26.dní. Tento rok pravidlene 21-dní, dlhší cyklus ako 21 dní som ani nemala. Posledný krát to bol 19! deň ! Môj gynekológ povedal, že to netreba riešiť ?!? Alebo treba?
    - Manžel mal v dec.2010 zápal prostaty, tak som bola preliečená preventívne aj ja - 2 balenia antibiotík za sebou. Manžel má už odvtedy dobré výsledky. Vo februári bol na spermiograme - urológ bol spokojný, že je všetko ako má byť.
    - Na moju žiadosť mi gynekológ urobil v marci hormonálny profil - 3.deň cyklu a 18.deň cyklu. Hodnoty mám vraj v norme - aj hormón štít.žľazy. Na vyšetrenie štít.žľazy som bola preventívne cca niečo vyše roka dozadu - keď som bola v puberte brala som tabletky na zníženú funkciu. Sono aj krvné testy boli teraz v poriadku.
    - Ďalším problémom je dosť masívne padanie vlasov - trvá takmer 2 roky a mám pocit,ž e sa to zhoršuje - môže to mať súvis?
    - stravujem sa zdravo - od jari 2011 pravidelne cvičím, zhodila som 8 kíl, ktoré som postupne za 4 roky po pôrode naberala (výška 169cm,váha 63kg). Cítim sa teraz dobre, fyzicky aj psychicky (po dovolenke), len keby som otehotnela.

    Mohli by za moje problémy s otehotnením a padaním vlasov aj nedostatok železa? Testy na železo mi nikto nerobil.

    Vopred ďakujem za Váš názor.

    Eva

    Dobrý deň,
    ešte raz by som navrhol dokladne endokrinologické vyšetrenie, vrátane hormónov nadobliščiek, padanie vlasov može mať s tým súvis. Dobré by bolo sledvoať ovuláciu ak budete hormonálne v poriadku a ovulácia bude pravideľná, nevidím dovod prečo by ste nemala otehotnieť.