• FSH a Clostilbegyt

    Dobrý deň pán doktor,
    keďže sa s manželom už dlhší čas neúspešne snažíme o dieťa, dal mi môj gynekológ vyšetriť hormonálny profil ( v 3. deň cyklu). Zistil, že u mňna nedochádza k ovulácii v dôsledku nevhodného pomer FSH a LH ( ak som to dobre pochopila, tak mi neklesla hodnota FSH) a predpísal mi Clostilbegyt. Je podľa vášho názoru uvedený postup správny, alebo by ste odporučili doplňujúce vyšetrenia? Ďakujem za vašu odpoveď.

    Dobrý deň,
    jedno vyšetrenie hormonálneho cyklu nič nehovorí a žiadna liečba, ktorá sa aplikuje v čase kratšom ako je rok snaženia nezvyšuje šancu na otehotnenie, práve naopak, predčasné vyšetrovanie a liečenie zvyšuje riziko psychogénnej sterility.
    Ak sa Vám nedarí dlhšie ako rok - vhodné je endokrinologické vyšetrenie. Samozrejme ak máte nadváhu, musíte zhodiť (pri nadváhe býva často nesprávny pomer FSH a LH).