Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,443 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • FSH a Clostilbegyt

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  keďže sa s manželom už dlhší čas neúspešne snažíme o dieťa, dal mi môj gynekológ vyšetriť hormonálny profil ( v 3. deň cyklu). Zistil, že u mňna nedochádza k ovulácii v dôsledku nevhodného pomer FSH a LH ( ak som to dobre pochopila, tak mi neklesla hodnota FSH) a predpísal mi Clostilbegyt. Je podľa vášho názoru uvedený postup správny, alebo by ste odporučili doplňujúce vyšetrenia? Ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jedno vyšetrenie hormonálneho cyklu nič nehovorí a žiadna liečba, ktorá sa aplikuje v čase kratšom ako je rok snaženia nezvyšuje šancu na otehotnenie, práve naopak, predčasné vyšetrovanie a liečenie zvyšuje riziko psychogénnej sterility.
  Ak sa Vám nedarí dlhšie ako rok - vhodné je endokrinologické vyšetrenie. Samozrejme ak máte nadváhu, musíte zhodiť (pri nadváhe býva často nesprávny pomer FSH a LH).