Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,183 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Otec pri pôrode

  , Autor: andreatak

  Som ešte len v 5. mesiaci a zatiaľ nemám pozisťovaných veľa informácií ohľadne pôrodu, ale veľmi ma zaujíma, aká je aktuálna situácia ohľadne otecka pri pôrode. Vy osobne to odporúčate? Môže byť v každej pôrodnici otec prítomný? Čo keby som si chcela radšej zobrať kamarátku? Platí sa za to? Som z Košíc, preto mám zaiaľ vybranú nemocnicu Agel Košice-Šaca.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prítomnosť blízkej osoby pri pôrode je veľmi užitočná a určite ju odporúčam. Koho si vezmete, je čisto na Vás, či partnera, partnerku alebo sestru, sama musíte vedieť, kto je pre Vás najdôležitejší.
  U nás v Ružinove umožňujeme dve osoby, a jedna je bezplatná, za druhú sa platí symbolický poplatok.

Podobné otázky

 • Otec pri pôrode a poplatky

  , Autor: blabla

  Dobrý deň,

  rada by som mala pri pôrode manžela, ale zaujíma ma, ako prítomnosť otca vníma pôrodník :). Ako sa lekári a aj Vy konkrétne staviate k tejto téme. Dúfam, že budem rodiť prirodzene, ale ak by sa niečo skomplikovalo - ako je to v prípade cisárskeho rezu? Môže byť otec tiež pri pôrode cisárskym rezom a je jeho prítomnosť spoplatnená? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je veľmi zaujímavá otázka. Zažil som na začiatku svojej kariéry, že sa zavádzala prítomnosť otca dieťaťa pri pôrode a mnoho starších kolegov vtedy na to nazeralo veľmi negativisticky. V tých časoch prevládal paternalistický prístup k rodiacej žene, nikto s ňou nediskutoval o možnostiach a všetko pevne riadili zdravotníci. Prítomnosť sprievodnej osoby zmenila tieto pravidlá, pretože táto osoba je aj svedkom celej situácie na pôrodnej sále.
  Ja osobne som veľkým zástancom prítomnosti sprevádzajúcej osoby počas celého pôrodu, rodička nesmie ostať osamotená, pretože sa tým zvyšuje napätie a stres, čo sú nepriatelia pôrodu. Okrem toho napríklad pri epidurálnej analgézii môže sprievodná osoba poskytovať rodičke oporu pri chôdzi, ak by mala oslabené nohy. Ak sa pôrodu nechce alebo nemôže zúčastniť otec dieťaťa, isto je vítaná aj iná osoba, sestra rodičky, kamarátka, mama alebo dula.
  Čo sa týka prítomnosti sprievodu pri cisárskom reze, naráža to na viacero komplikácií ale viem, že niektoré pracoviská to umožňujú. Na operačnej sále sa stretávajú tri tímy lekárov - pôrodníci, anesteziológovia a lekári starajúci sa o novorodenca, čím sa zmenšuje fyzický priestor pre prítomnosť sprevádzajúcej osoby. Ak to však priestorové možnosti kliniky umožňujú umiestniť sprevádzajúcu osobu tak, aby neprekážala v práci žiadnemu tímu, určite to je benefit. U nás v Ružinove sa snažíme aj o bondig pri cisárskom reze, ale partnera z priestorových dôvodov na operačnú sálu nemôžeme zatiaľ pustiť.
  Niektoré nemocnice za prítomnosť sprevádzajúcej osoby vyberajú poplatky, poistenkyne Dôvery si môžu nájsť na stránkach poisťovne spôsob, ako tieto poplatky im poisťovňa refunduje. U nás v Ružinove je prítomnosť jednej osoby bezplatná, za druhú osobu sa nejaký poplatok vyberá.