Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • cisársky rez

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý den,
    chcem sa ešte spýtať tieto otázky
    1, keď začne odtekať plodová voda a keď sa zastaví odtekanie vody či sa začne sama dopĺnať
    2, je to normálny postup keď sa mi voda zastavila a lekár trval na cisárskom reze aj keď sa bábo malo dobre a žiadnu infekciu ani kontrakcie som nemala.Myslím, že mi odtieklo asi 300ml Bola som v 28 tt. a je mi z toho nanič lebo bábo zomrelo a teraz som čítala, že sa dá voda doplniť aj amnioinfúziou, Viem, že je už neskoro, ale prečo niečo nespravili, aby tehotenstvo predĺžili. Zdalo sa mi, že to chcú mať čím skôr za sebou. A vyčítam si,že som im to dovolila, ale myslela , že som,že snáď vedia čo robia, ale teraz keď čítam, že sa to dalo aj inak,tak mi je z toho zle
    3, prečo niektoré deti čo majú napr. 700g prežijú a deti 1100g neprežijú. Závisí to aj od starostlivosti?Alebo od čoho vlastne?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    1. nie, vačšinou odtečie a už sa nedoplní (ale možu byť zriedkavé výnimky)
    2. manioinfúzia je iba pokus, a nefunguje to, príčinou odtoku zrejme bola infekcia - a je to práve dovod, prečo je potrebné plod porodiť, lebo ak je nezrelý a k tomu má ešte infekciu tak je prognóza veľmi vážna, nemáte nikomu čo vyčítať.
    3. to je to čo som písal, ak je 700 g zdravé tak má veľkú šancu, ak je 1100 gramové s infekciou tak je prognóza závažná.

Podobné otázky

  • Dôvod na cisarsky rez

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, od narodenia mám problémy s nohami, narodila som sa s vykrivenymi chodidlami a do dnes to nieje úplne vyliečené, mám z toho aj slabšie kolená občas mi vyskakuje koleno..nemôžem dlho stať ani tie nohy nejak zaťažovať mávam kŕče...je to dôvod k cisárskému rezu? Osobne by som aj radšej šla cisárskym...za odpoveď vopred ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    cisársky rez je veľmi závažná operácia, ktorá má negatívny vplyv na zdravie matky aj novorodenca. Novorodenec potrebuje prirodzený pôrod, aby počas neho dozrel a pripravil sa na život mimo maternicu.
    Vaše problémy v žiadnom prípade nie sú dôvodom na cisársky rez a krásne prirodzene porodíte.

  • zrasty a pôrod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, rada by som sa s Vami poradila ohľadne pôrodu. Dávnejšie cca 15 r. dozadu som podstúpila operáciu, kedy mi pôvodne mali vybrať slepé črevo, nakoniec to nebolo slepé črevo čo ma trápilo alebo boli to mnohonásobné zrasty na črevách na rôznych miestach spôsobené zápalom z neskorého diagnostikovania celiakie. Je prosím Vás bezpečné porodiť klasickým spôsobom (kvôli tlaku na črevá) alebo sa skôr odporúča sekcia? Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v tomto prípade je vysoko žiadúce aby ste rodili prirodzene, pretože cisársky rez môže byť pri zrastoch komplikovaný. V žiadnom prípade nie je indikovaný plánovaný cisársky rez a vyhľadajte pôrodnicu, ktorá má čo najnižšie percento cisárskych rezov, aby ste znížila riziko ďalšej operácie aj u Vás.

  • Dojčenie po cisárskom reze

    , Autor: Registrovaný používateľ


    Začiatkom septembra ma čaká pôrod môjho prvého dieťaťa a chcem sa opýtať, ako typ pôrodu (vaginálny pôrod alebo cisársky rez) ovplyvňuje možnosť dojčenia. Je dojčenie možné aj po cisárskom reze, aké sú Vaše skúsenosti s takýmito mamičkami? Ako môžem ja sama ovplyvniť "rozbehnutie" mliečka?

    Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ženy po cisárskom reze majú častejšie problémy s iniciáciou dojčenia, ideálny je prirodzený pôrod s bondingom a včasným priložením dieťaťa.
    Existujú aj štúdie, ktoré potvrdzujú, že kvalita materského mlieka je tiež ovplyvnená spôsobom pôrodu, po cisárskom reze sú zhoršené protibakteriálne vlastnosti mlieka a jeho probiotické vlastnosti.
    Preto odborné spoločnosti podporujú prirodzený pôrod vždy keď sa dá, pri výbere pôrodnice je dobré zisťovať aj frekvenciu cisárskych rezov, lebo tá sa líši veľmi razantne na jednotlivých pracoviskách.

  • VBAC

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, aký máte názor na VBAC s rozdielom 2 a pol roka? Je lepšie absolvovať opäť sekciu alebo v prípade, že sú splnené podmienky pokúsiť sa porodiť vaginálne?

    Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    všetky odborné spoločnosti odporúčajú, aby lekár v týchto prípadoch žene ponúkal možnosť VBAC, pretože to je najlepšia možnosť pre Vás aj pre dieťa.
    Žiaľ sú pracoviská, kde sa týmto neriadia a majú úspešných VBAC veľmi málo, u nás v Ružinove viac ako 80% žien, ktoré sa pokúsia o prirodzený pôrod po VBAC, úspešne prirodzene porodí, ostatné majú opakovaný cisársky rez počas pôrodu.

  • S akymi ukonmi sa da kombinovat cisarsky rez?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den prajem,
    Po 1.porode (2020, cisarsky rez z dovodu polohy babatka) som mala diastazu priamych brusnych svalov na 4.8cm podla sono vysetrenia. Niektori fyzioterapeuti odporucali ist s tak velkou diastazou na operaciu, uprednostnila som pravidelne cvicenie, ktore mojmu stavu vyrazne pomohlo ale ani po 3 rokoch pravidelneho cvicenia diastaza uplne nezmizla, najvyraznejsia zostala okolo pupka - asi 3cm. Okrem toho mi zistili herniu pod pupkom s brankou 13mm (pravdepodobne zle zahojena rana po laparoskopii z 2018). Chirurg co pozeral herniu tvrdil ze nie je velka a nie je pravdepodobne ze by mohla sposobit problem ale odporucil ju skontrolovat po 2.porode. Okrem toho som mala 3 roky problem s nervami na bruchu, zda sa ze koncom tehotenstva sa poskodili, nedokazala som svaly riadne napnut a mala som znizenu citlivost koze na celom bruchu od branice az po jazvu po cisarskom reze. Bola som aj na emg vysetreni kde nenamerali takmer ziadnu svalovu aktivitu este pol roka po porode. Citlivost aj schopnost ovladat svaly sa mi do 3 rokov takmer uplne vratila. Teraz som znova tehotna. Zaujimalo by ma ci by ste pri mojom zdravotnom stave odporucali skor planovanu sekciu - ci by mohla pomoct predist dalsim zdravotnym komplikaciam. A ak ano, ci je mozne kombinovat sekciu rovno aj so zasitim hernie alebo zasitim diastazy? Dakujem za Vas nazor!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    práve pre tieto chronické závažné problémy, ktoré spôsobuje cisársky rez u nás robíme obraty plodu pri naliehaní zadočkom. Škoda, že Vás neposlali.
    Osobne si myslím, že by bol u Vás možný pokus o prirodzený pôrod, ktorý má obrovské výhody aj pre Vás aj pre novorodenca. Ak Vám diastáza nerobí vážne problémy, po pôrode by sa dal ďalším cvičením stav zlepšiť alebo udržať v tejto forme.
    Ak by ste absolvovali sekciu, dá sa pri nej diastáza ošetriť, ale závisí aj na tom akú máte jazvu po predošlej operácii.