Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,238 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Kateter počas operácie

  , Autor: martinag

  Dobrý deň, chcela by som vedieť či môže pacientka odmietnuť kateter pri cisarskom reze. Rodila som sekciou a najviac zo všetkého mi prekážal, bolel, zavadzal a omýnal kateter zavedený v močovej rúre. Ani tie bolesti po sekcii mi nevadili tak ako ten kateter. Totiž mne sa zdalo že pacientke kateter úžitok neprináša. Doktorom a sestričkám to asi áno no samotnej rodičke aký úžitok prináša? Keď som od sestričky po 10 hodinách od sekcie chcela aby mi dala preč katéter tak len povedala, že nebude mi nosiť misu, aj tak mi ešte tečie infúzia, obličky tým pádom pracujú a že nebude stále s misou behať. Je toto správe? A ako to býva s používaním katetrov počas operácii v ostatn. európskych krajinách? ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  sú pracoviská, ktoré katéter nezavádzajú, my ho dávame. Dovodom je to, že pri operácii potrebujeme trvale prázdny močový mechúr, aby nedošlo k jeho poraneniu, preto sa zavádza katéter ešte pred operáciou.
  Naše klientky si zatiaľ na neho nesťažovali, ale Vaša pripomienka je pre mňa cenná, budem pátrať, či je naozaj takou príťažou, potom zvážime, či ho vobec dávať.