• baktéria klebsiela a jej vplyv na matku a novorodenca

    Dobrý deň,
    Vo Vašich príspevkoch, týkajúcich sa výskytu baktérie Klebsiela pneumoniae v pošve / aj v tehotenstve/, uvádzate, že tvorí prirodzenú súčasť pošvovej flóry a nelieči sa. Na stránke mamatata.sk jedna gynegologička a pôrodnička radí, že počas výskytu tejto baktérie v pošve v tehotenstve je vždy opodstatnená antibiotická liečba, pretože spôsobuje pošvový zápal, čo môže viesť k potratu, k predčasnému pôrodu alebo predčasnému odtoku plodovej vody a navyše môže spôsobiť infekčne komplikácie u dieťatka a s tým sťažiť jeho popôrodnú adaptáciu. Dnes som absolvovala aj predoperačné interné vyšetrenie a internistka mi odporučila to lokálne preliečiť, lebo vraj pri pôrode by sa mi tá baktéria mohla dostať do môjho krvného obehu a tým by mi mohla spôsobiť aj komplikácie. Moja gynekologička mi však povedala, že zatiaľ žiadna liečba nebude, riešiť sa to bude až pri pôrode . Som v 36. týždni tehotenstva a preto mám veľké obavy, nakoľko mám cca mesiac do pôrodu a tie informácie ohľadom tejto baktérie sa v mojom prípade rôznia. A navyše, keď sa tá baktéria nachádza v pošve nemôže byť ňou pri pôrode nakazené aj dieťa a vyvolať u neho vážne problémy?

    Dobrý deň,
    klebsiela v pošve je normálna flóra a je tam vačšinou prechodne a náhodne. Aby sa z pošvy dostala do krvi to skutočne može naplánovať iba internistka.
    Nestresujte sa, naozaj nič nehrozí ani Vám ani dieťaťu.