• Predčasný pôrod - placenta preavia

    Vážený pán MUDr.Záhumensky.

    Dovoľte mi,aby som reagovala na Vašu odpoved ,ktorú ste poslali mojej neveste (5. 5. 2010).Jedná sa o vcestnú placentu,ktorá našu rodinu pripravila o vytúženého vnuka a skoro stala život aj jeho matky.

    Ja i môj manžel sme obaja lekári,pracujeme už viac ako 35 rokov,a další traja lekári sú v najbližšej rodine,a to nehovorím o našich dobrých priateľoch,s ktorími sme danú vec dokonale prekonzultovali.Robíme v inej oblasti ako Vy,ale vieme aj čosi o lekársej etike.Sama pracujem s deťmi,viem čo je informovaný súhlas,ktorý dávam denne rodičom podpisovať.To znamená,že vždy každému pacientovi vysvetlím o čo ide.Je to možno alibizmus,ale musíte uznať aj sám,že predovšetkým si tak každý z nás,chráni svoju kožu.Nakoľko máme celú zdravotnú dokumentáciu,tak tam nie je urobený žiaden zápis zo sona,kde bola placenta praevia marginalis popísaná,a to bolo urobené na konci 5.mesiaca.Toto sa nedá nazvať inak ako hrubá nedbalosť zo strany lekára,ved to je jeho denná práca.Tiež nesúhlasím s Vami,že sa nedalo nič robiť.Išlo predsa o rizikové tehotenstvo,ved veľa podobných prípadov skončilo s dobrým výsledkom.Viete,aj keby to dopadlo tak,ako sa to skončilo v tomto prípade,tak by sme to vzali ako veľké nešťastie,ale povedali by sme si ,vedeli sme o tom a urobili sme všetko preto.A môžete si byť istý,že ja ako lekárka som sa nevesty vždy opýtala,ako dopadla,ked bola na kontrole v poradni u gynekologa,a vždy som dostala odpoved,že je všeto v poriadku.

    A čo sa týka Vašej odpovede,že aj dieťa môže byť,pri tejto diagnoze poškodené,tak opäť nesúhlasím,lebo máme aj DVD zo sona a v pitevnej správe je napísané,že dieta bolo donosene a príčina smrti je intrauteina asfyxia a obaja vieme,o čo ide.

    Pán doktor,neprajem ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi,aby prežil to čo naše deti a my tiež.Syn mi povedal,že mi lekári vždy držíme spolu,že všetko sa snažíme uhrať do stratena.Viete,už nič nám nenahradí nášho strateného vnuka,ale dotyčný lekár by mal byť upozornený na to čo urobil,.aby danú chybu viac nezopakoval.A len tak medzi nami,má šťastie,že bývame v rôznych mestách,lebo keby som ho mala po ruke,tak neviem ako by to s ním dopadlo,keby sa mi dostal do rany.Je to určite neprofesionálny postup,ale pri tom strese,ktorý sme všetci prežili,tak by ma možno aj pochopili.Ale ubezpečujem Vás,že všetky vražedé myšlienky ma už opustili.Možno,keby sa stalo niečo podobné aj Vám,tak by ste ma asi viac chápali

    MUDr.Toroková Dagmar

    Vážená pani kolegyňa,

    nechcem sa zastávať kolegu, ak pochybil isto by mal niesť plné následky, tak ako ste ich pripravená niesť vy aj ja, ak sa nám preukáže pochybenie.

    Ja iba viem, že nie všetkým tragickým prípadom sa dá predísť a nie všetky porodnícke katastrofy sú následkom pochybenia. Rovnako ako úmrtie pri infarkte, či rakovine. Našťastie (pre nás skor nanešťastie) sú tragédie na porodníci tak strašne zriedkavé, že ľudia automaticky očakávajú dobrý výsledok a ak sa nedostaví, automaticky hľadajú vinníka.
    Ako odborníčka isto nebudete mať problém prejsť recentné informačné zdroje a doporučené postupy odborných spoločností (našich i zahraničných)
    S Vašim argumentom, že poznáte prípady, kedy to dopadlo dobre, musím mierne polemizovať, ja poznám ľudí, ktorí sa vyliečili z pokročilej rakoviny, i napriek tomu je to smrteľné onemocnenie, rovnako ako placentárne poruchy sú potenciálne smrteľné ochorenie pre plod.
    V nemocnici, kde som pracoval bola pacientka hospitalzovaná a náhle došlo k odlučovaniu placenty, do 15 minút bol prevedený cisársky rez a plod predsa nezachránili. Poznám aj prípad, kde vedeli, že má pacientka vrastenú placentu a boli plne pripravení na operáciu včetne transfúzii a celého personálu, napriek tomu žena v priebehu minút vykrvácala.
    Nechcem nikoho strašiť, iba chcem poukázať na to, že žiaľ sú tak závažné stavy v porodníctve, kedy aj súčasná medicína je bezmocná. Je obrovské šťastie, že sa vyskytujú tak strašne zriedka.

    Plne chápem Vašu tragédiu, a rád by som Vám pomohol. Mali sme v rodine veľmi závažné a zriedkavé ochorenie, a ja ako jediný lekár som občas bol "pranierovaný" za všetkých kolegov, pretože moje laické príbuzenstvo malo stále pocit, že sa nerobí všetko tak ako má a že za každú komplikáciu možu lekári.