• Poloha KP

    Dobrý deň pán doktor. Pravidelne čítam Vašu poradňu a som vďačná za kopec užitočných rád. Chcela by som Vás požiadať o Váš názor ohľadne polohy plodu KP. Totiž, pred 18 mesiacmi sa mi narodila dcérka, bohužiaľ sekciou práve pre polohu KP. No a moja otázka znie, aká je pravdepodobnosť, že sa táto poloha bude opakovať aj v ďalšom tehotenstve? Jena ,,múdra" pani sestrička mi povedala, že ďalšie moje deti budú mať tiež túto polohu. V budúcnosti uvažujeme s manželom o dalšom bábe, ale teraz sa bojím, nerada by som znovu rodila sekciou, nakolko sa pri operácii vyskytli problémy a aj po sekcii som sa ťažko zotavovala. Prepáčte za obšírnosť a dakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    naliehanie koncom panvovým sa vyskytuje v cca. 5% porodov. Vo vačšine prípadov sa príčina nezistí a vtedy je riziko opakovania nízke ,rovnaké ako u bežnej populácie. Ak sa zistí príčina (vrodená chyb maternice) vtedy je riziko opakovania vyššie.
    Takže sa snažte, ak sa to podarí, nie je dovod primárne na cisársky rez.