• indikácie k cisárskemu rezu

    Vážený pán doktor,

    dovoľte mi obrátiť sa na Vás s prosbou o poradenie. Nepatrím k ženám, ktoré si želajú pôrod sekciou (mám strach z akejkoľvek operácie), aby sa uchránili bolesti, osobne som za spontánne pôrody, na ktorý sa som sa sama celých 34 tt aj chystala, usilovne cvičila a aj sa psychicky pripravovala (pretože sa počas tehotenstva vyskytlo aj niekoľko nepríjemných udalostí), keďže som názoru, že pôrod je hlavne o psychickej pohode ženy. Keďže som však mala pred niekoľkými rokmi úraz krížovej časti chrbtice, bola som odoslaná na vyšetrenie k ortopédovi, ktorý je názoru, že by som mala ísť rodiť sekciou. Bola som rozhodnutá prekonzultovať tento problém s pôrodníkom a pokúsiť sa predsa len o normálny pôrod. Vyskytol sa však problém, na ktorý som vôbec nepomyslela. Mám silné dioptrie (-7, 5) a môj gynekológ ma odoslal na očné vyšetrenie, kde očný lekár skonštatoval po prehliadnutí očného pozadia a očného tlaku, že pri spontánnom pôrode by mohlo dôjsť k závažným zmenám a odporučil mi tiež sekciu. Samozrejme, že oči ma vyplašili omnoho viac ako chrbtica (na tie bolesti som si od úrazu už zvykla, ale aj tak...)
    Chcela by som sa Vás opýtať na Váš názor. Je skutočne šanca ísť rodiť spontánne pri takýchto dvoch indikáciách stratená?
    Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a prajem krásne leto.
    Hanka

    Dobrý deň,
    toto je problém, že keď nám iný odborník doporučí viesť porod cisárskym rezom, tak sme proti tomu viac menej bezmocný, hlavne preto, že ak by náhodou (aj bez súvislosti s porodm) u Vás došlo v budúcnosti k zhoršeniu zraku, či nastali by problémy s chrbticou (kto ich nemá, že ?) tak ortopéd aj očiar to jednoznačne zvalia na nás a vy sa možete sťažovať, prípadne si aj vysúdiť na nás nejaké odškodné.
    Teoreticky by šlo, že Vy trváte na pokuse o spontánny porod s tým, že prípadné následky si ponesiete sama.
    Ja si myslím, že ak máte zmeny na očnom pozadí, potom je naozaj potrebné zvážiť porod sekciou, samotné dioptrie však indikáciou nie sú. Stav Vašej chrbtice, takto neviem posúdiť.