• strach z pôrodu

    Dobrý deň,

    prosím Vás môžte mi dať nejakú radu ak je to vôbec možné, ako zmierňovať strach z pôrodu a z bolestí? :-( Mám termín každým dňom a tak veľmi by som sa chcela nebáť. Niekedy sa mi to celkom darí, ale niekedy ma chytia až stavy na odpadnutie a len predychávam.

    Ďakujem

    Dobrý deň,
    hlavne je doležitá dovera k zdravotníckemu zariadeniu a k personálu. V súčasnej dobe je riziko závažných komplikácii v porodnici minimálne. Niekde sa dá aj dohdonúť konkrétny lekár k porodu, prítomnosť zvoleného porodníka má výrazne ukľudňujúci efekt.
    Pamatajte si v každej fáze porodu vieme pomocť od bolestí. Komunikujte s personálom, využívajte možnosť chodze pri porode, často sa sprchujte teplou vodou. Doma pred porodom zostaňte čo najdlhšie - kým kontrakcie nebudú neznesiteľné, doma sa kúpte vo vani a nechajte si masírovať chrbát. Pozor, ak Vám odtečie plodová voda, musíte hneď ísť do porodnice, rovnako i keby ste začala krvácať.

    Vypnite si mobil a nečítajte si otravné SMS od známych a príbuzných. Venujte sa iba sama sebe, odpočívajte, čítajte niečo veselé, požičajte si nejakú dobrú komédiu na DVD. Čím viac budete v pohode, tým rýchlejšie porod nabehne a aj ubehne.
    Až porodíte, napíšte sem, aby ste ostatné čakateľky ukľudnili, že je to brnkačka.

    A miesto chlapa si vezmite k porodu kamošku alebo sestru.